Thaikrydret uerfilet
Foto: Alf Börjesson

Thaikrydret uerfilet

Fremgangsmåte

Uer har mange og store skjell som sitter godt fast. Slik blir du enkelt kvitt dem:
Kok opp ganske lite vann i en stekepanne, bare så mye at bunnen er dekket. Skjær noen snitt i skinnet på fisken, men pass på ikke å skjære i fisken. Legg fileten med skinnsiden ned i det kokende vannet i 10-15 sekunder. Ta fisken opp og skrap av skjellene. Tørk fisken godt.

Riv ingefæren og bland den med korianderfrø, limejuice, salt og sesamolje og fordel det over kjøttsiden av fiskefiletene. Dekk dem til og sett dem i kjøleskap i 30 minutter.

Varm oljen til steking og legg i fiskefiletene med skinnsiden ned. Stek fisken på skinnsiden til skinnet er brunt og sprøtt og fisken så vidt gjennomstekt. Fisken skal ikke snus.

Servér uerfiletene med ris og smørdampede strimler av gulrot og purre.

Sendt inn av Eksportutvalget for fisk

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Her finner du mai-utgaven 2026 av Apéritif magasin
+

Her finner du mai-utgaven 2026 av Apéritif magasin

I mai er det motstrømstemaer som dominerer: Bruno Verjus' Table, Georges Remys champagner, Graillots crozes, regenerativt jordbruk, canadisk vin med burgunduttrykk og fine dining som ikke lenger handler kun om teknikk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Med kamskjell servert på denne måten blir det fest
Dagens rett
Kamskjell med brokkoli og hvitløk

Med kamskjell servert på denne måten blir det fest

Prøv denne lettlagde, men du verden så smaksrike oppskriften med kamskjell.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

La de franske boblene få en pause på maifesten
+
Godbiter i pollisten

La de franske boblene få en pause på maifesten

Italienske bobler (men ikke prosecco) er virkelig i støtet, med Franciacorta på topp, og det til konkurransedyktige priser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse vinene er fortsatt røverkjøp
+
Ukens vin

Disse vinene er fortsatt røverkjøp

Dão er en viktig kilde til svært gunstig prisede viner som også holder høy kvalitet. Disse er helt i teten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Her finner du alle de digitale utgavene av magasinet Aperitif
+
Klubb

Her finner du alle de digitale utgavene av magasinet Aperitif

Siden magasinet Aperitif er en del av medlemskapet i Mat- og vinklubben, har vi samlet alle lenkene til de ulike utgavene nedenfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Dette skal du servere på 17. maifrokosten: Autentisk Bellini ferdig i flaske og det til en svært gunstig pris
+
Ukens drink

Dette skal du servere på 17. maifrokosten: Autentisk Bellini ferdig i flaske og det til en svært gunstig pris

Denne lekre drinken heller du rett fra flasken som kommer fra Harry's Bar hvor Bellini i sin tid ble skapt. Den kommer med 5,5 prosent alkohol og som alkoholfri utgave og er som skapt for utendørs nytelse og frokost/brunch.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her