Tre fisk i farger
Foto: Bent Raanes

Tre fisk i farger

Fremgangsmåte

Kjør laksen med 1 eggehvite, ½ ts salt og litt pepper i foodprosessoren til du har en nesten glatt masse. Tilsett 1 dl fløte og 1 ss sitronsaft mot slutten og kjør til den er helt glatt.

Kjør steinbiten på samme måte, men med 2 dl fløte og tilsett spinat/urteblandingen mot slutten

Bruk en liten plastpose eller sprøytepose og fordel de rosa og grønne farsene på lettsaltede rødspettefileter, gjerne i striper eller eget mønster.

Fisken kan så enten dampes på rist i kjele med lokk, gjerne med litt hvitvin, i ca 5 minutter. Du kan også legge filetene i en smørsmurt ildfast form og bake de under aluminiumsfolie i stekeovnen på 200 grader i 8-10 minutter.

Serveres med tilbehør etter smak. Asparges og hollandaise er alltid godt, eller man kan lage en smør/vinsaus av kraften.

Sprøstekte mandelpoteter passer fint, og gir krunsj til retten.

Sendt inn av May Grethe Lerum, FredrikstadOppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2008

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
IPA-hylla med norsk påfyll og sider som danker ut alt annet
+
Tester

IPA-hylla med norsk påfyll og sider som danker ut alt annet

Det er noe av nyhetene for øl i basis og sider/fruktvin i basis og BU.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Den klassiske drinken Black Velvet ble faktisk skapt som en sørgedrink
+
Ukens drink

Den klassiske drinken Black Velvet ble faktisk skapt som en sørgedrink

Mørkt øl fra butikk eller polet som friskes opp av vin med bobler, prosecco, cava eller champagne - det du måtte ha for hånden - fungerer også i Norge i den tiden vi er inne i nå. Og den kan lages som alkoholfri uten tap av kraft.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sørfranske rødviner i en klasse for seg
+
Godbiter i pollisten

Sørfranske rødviner i en klasse for seg

Takket være naturlige metoder, biodynamisk drift og råd fra en kultprodusent, har denne historiske Languedoc-produsenten fått en nystart, men ikke helt uten dramatikk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben
+
Ukens vin

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben

159,90 er virkelig billig i dagens prisleie, og i hvert fall når den er så vellaget som denne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret
Matkurs og vinkurs
Winedinner 17. september i Oslo

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret

La deg forføre av disse populære sicilianske vinene kombinert med en smakfull meny satt sammen av kokkene på Klosteret.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gamle kjenninger redder basisnyhetene i september
+
Tester

Gamle kjenninger redder basisnyhetene i september

Men de to favorittene får også støtte av andre velkjente navn samt noen gode nykommere, inkludert i det virkelige budsjetthjørnet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her