Tre fisk i farger
Foto: Bent Raanes

Tre fisk i farger

Fremgangsmåte

Kjør laksen med 1 eggehvite, ½ ts salt og litt pepper i foodprosessoren til du har en nesten glatt masse. Tilsett 1 dl fløte og 1 ss sitronsaft mot slutten og kjør til den er helt glatt.

Kjør steinbiten på samme måte, men med 2 dl fløte og tilsett spinat/urteblandingen mot slutten

Bruk en liten plastpose eller sprøytepose og fordel de rosa og grønne farsene på lettsaltede rødspettefileter, gjerne i striper eller eget mønster.

Fisken kan så enten dampes på rist i kjele med lokk, gjerne med litt hvitvin, i ca 5 minutter. Du kan også legge filetene i en smørsmurt ildfast form og bake de under aluminiumsfolie i stekeovnen på 200 grader i 8-10 minutter.

Serveres med tilbehør etter smak. Asparges og hollandaise er alltid godt, eller man kan lage en smør/vinsaus av kraften.

Sprøstekte mandelpoteter passer fint, og gir krunsj til retten.

Sendt inn av May Grethe Lerum, FredrikstadOppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2008

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Krydret mat er perfekt i sommervarmen - denne retten er en innertier
Dagens rett

Krydret mat er perfekt i sommervarmen - denne retten er en innertier

Her i form av smaksrik og marinert breiflabb på en krydret og aromatisk kokossuppe som kan serveres varm eller kald.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Med dette til middag blir helgen minneverdig
Dagens rett
Teriyakibiff

Med dette til middag blir helgen minneverdig

Denne japanskinspirerte biffretten er utrolig lettlaget, men ikke mindre smaksintens og saftig av den grunn.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Det er ikke bare de vakre etikettene som gjør at disse vinene skiller seg ut
+
Godbiter i pollisten

Det er ikke bare de vakre etikettene som gjør at disse vinene skiller seg ut

Innholdet er fascinerende og absolutt noe for seg selv i australsk sammenheng, og mannen som har gitt navn til dem, lever opp til inntrykket.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Topp kjøp: Sørfransk spesialitet til skalldyrene
+
Ukens vin

Topp kjøp: Sørfransk spesialitet til skalldyrene

En drøm til østers, blåskjell og reker – samt nordmenns favoritt sushi, eller når du bare vil ha en herlig frisk hvitvin i glasset.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Bli med på en italiensk aften med nordisk vri
Matkurs og vinkurs
Winedinner 03. september i Oslo

Bli med på en italiensk aften med nordisk vri

Nyt 10 smakfulle småretter og 6 nøye utvalgte viner – alt satt sammen med kjærlighet for å gi deg en kveld du sent vil glemme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Slik får du Sevilla-varme inn i negronien
Ukens drink

Slik får du Sevilla-varme inn i negronien

Med den nye ginen fra Tanqueray fra basisutvalget får negronien en karakter som matcher sommeren veldig godt.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her