Vegetardumplings med sopp
Foto: Istock

Vegetardumplings med sopp

Disse dumplingsene er lettlagde og smaker herlig.

Fremgangsmåte

Dumplingspapir:
Jeg kjøper ferdige ark i butikken. Du finner de i frysedisken der hvor de har et større utvalg av asiatisk mat. Kjøp gjerne de runde, de er enklest og brette. Sett til tining i romtemperatur gjerne 3-4 timer før de skal brukes.

Soppfyll:
Grovhakk sopp, for eksempel champignon, østerssopp og shitakesopp, og la den "svette" i tørr panne på høy temperatur. Mens den gjør det, hakk løk, vårløk og hvitløk. Når soppen har fordampet mesteparten av væsken tilsett smør, løk og hvitløk og sett ned varmen litt.

Hakk opp ingefær, og ha den i pannen og. Når løken er myk og gyllen, tilsett sesamolje og soyasaus og la det koke ut. Smak til med salt og pepper. La blandingen kjøle seg ned litt før du kjører den med stavmikser eller i kjøkkenmaskin til en grov puré.

Putt en litt stor teskje med fyll på papiret og smør kanten med vann før du bretter. Det er viktig å få den tett og uten luft. Se videoer på YouTube for bretteteknikker.

Dipsaus
Rør sammen ingrediensene til dipsausen, og topp med finhakket koriander og evt litt vårløk

Tips:
Hvis du ønsker de mer spicy, kan du tilsette chili i både fyllet og dipsausen

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Her får du et nytt syn (og smak) på chilensk vin
+
Godbiter i pollisten

Her får du et nytt syn (og smak) på chilensk vin

Gjennom gamle og upodete vinstokker, økologisk dyrking og forsiktig vinmaking skaper De Martino et nytt og spennende møte med chilensk vin.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Old-school rødvinskupp fra Portugal
+
Ukens vin

Old-school rødvinskupp fra Portugal

149,90 er utrolig billig for denne økologiske vinen som representerer en solid tradisjon fra det indre av det portugisiske høyland.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Slike chenin blancer tar alle matmessige utfordringer
+
Godbiter i pollisten

Slike chenin blancer tar alle matmessige utfordringer

Savennières er en av vinverdenens skjulte perler som også lagrer veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gresk hvitvin er i vinden – til topp priser
+
Ukens vin

Gresk hvitvin er i vinden – til topp priser

Og disse utgavene fungerer like godt hjemme en høstkveld som i Hellas om sommeren.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lag en vri på omeletten som garantert gir mersmak
Dagens rett
Ovnsbakt grønnkålomelett

Lag en vri på omeletten som garantert gir mersmak

Dette kan bli din nye favorittoppskrift på omelett. Supersunn og supergod.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Matprisen 2025: Årets kjøkken er Mortens Kro

Mortens Kro på Gjelleråsen utenfor Oslo har som motto «der maten er go’» - det overbeviste juryen i Matprisen 2025.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her