Det er mange mÄter Ä skrive navnet pÄ denne suppen pÄ: borscht, borsj, bortsj eller borsjtsj. Men hovedingrediensen er bare med noen fÄ unntak, alltid den samme, nemlig rÞdbeter. Disse nÊringsrike rotfruktene som holder seg sÄ smaksrike gjennom hele den lange vinteren. Og som har fÄtt en renessanse takket vÊre dagens kortreisttrend.
Med den pÄgÄende invasjonen i Ukraina, er ogsÄ oppmerksomheten rundt dette landets rolle som matkultursentrum blitt stÞrre. Det vi tidligere kalte russisk, er som oftest ukrainsk. Deriblant den sterke tradisjon med Ä bruke rÞdbeter.
Den jordlige smaken pÄ rÞdbeter rundes av med rÞmme (opprinnelig kalt smetana i Þst, men som ogsÄ er syrnet flÞte ). Hos oss er seterrÞmme absolutt Ä foretrekke, selv om mange velger de magrere utgavene. Det blir ikke helt det samme, men la gÄ.
Denne suppen kan helt klart lages som en vegetarisk variant. Da bytter du ut buljongen med grĂžnnsaksskraft og velger tofu eller vegan-creme fraiche i stedet for rĂžmme.