Poteten brukes som bilde på alt som er fleksibelt. Og det med god grunn, for det er knapt noen råvarer som kan dukke opp i så mange forskjellige forkledninger, og alltid smake like godt.
Helst ikke rå
Så lenge du unngår å servere den rå, for det er definitivt ikke godt. Eller bare kokt. For heller det er ikke veldig spennende selv om mange nordmenn med et tvangspreget forhold til mat fortsatt insisterer på å spise kokte poteter til alt.

Se gjennom vinduet
Bildet er noe bedre, men fortsatt er det et stykke fram før vi trygt kan ta en pose fra butikken og være helt sikker på at dette er 100 prosent topp kvalitet.
Derfor må du sjekke nøye gjennom "vinduet" i potetposen og se om det ser ut som om de har det bra der inne før du velger.
Denne gangen lar vi poteten overta som måltidets karbohydratelement, en arena som pasta i stor grad har okkupert i det norske hjem. Lasagne er blitt hverdagskost i løpet av de 25-30 årene denne retten har vært kjent på
våre breddegrader.
Enkel, rask og billig
Ukens potelasagne er virkelig enkel og rask å lage, og vanvittig god og selvsagt billig. Dessuten er den fleksibel for den kan forandres i det uendelige, fra å være rent vegetarisk til også å inneholde enten fisk eller kjøtt.

Perfekt pastavin
For her får du den perfekte pastavin. Saftig og rund, behagelig frisk og uten påtrengende tanniner. Super til potetlasagnen enten du velger den vegetariske vrien, med ansjos, salami eller skinke.
Ønsker du noe mer kompleksitet, kan du legge på noen tiere og få en annen sangiovesebasert italiener fra litt lenge nord, nemlig Lundadoro Rosso di Montepulciano Primosenso 2011 (56624).
For her får du mer av alt, mer kjøttfull bærfylde i så vel duft som smak, tydelig jordsmonnspreg, fin syrlighet, litt men ikke tøffe tanniner, deilig ettersmak med bærsødme og jordlige aromaer. En fleksibel vin som går fint til potelasagnen men er enda mer perfekt hvis du serverer den som grønnsakstilbehør til eksempelvis grillet kylling eller svin.
Vi må ikke glemme de hvite vinene for de er ideelt sett uovertrufne til denne type mat Villa Chiòpris Pinot Grigio 2013 (80071) er perfekt til denne type retter.