Bakt torsk patatas bravas
Foto: Norsk Sjømatråd

Bakt torsk patatas bravas

Norsk torsk kler spanske smaker veldig godt.

Fremgangsmåte

Kok potetene 7 minutter i saltet vann. Hell av vannet og del potetene i to på langs. Stek dem gylne i litt olivenolje . Dryss over salt og sett til siden.

Kutt løk og paprika. Skjær hvitløk i skiver og finhakk rosmarin. Stek dette mykt i olje i en høy panne i 5 minutter. Smak til med salt og pepper. Tilsett røykt paprika, cayenn og litt av den hakkede persillen. Stek videre ett minutt. 

Tilsett passata, sitronsaft og sitronskall samt kraft og la småkoke i 10 minutter til den begynner å tykne. 

Skjær torsken i porsjonsbiter. 

Tilsett torskebitene og potetene i pannen og stek videre i 5-7 minutter mens du løfter litt av sausen over torsken. Sjekk at fisken flaker seg når du trykker på den, da er den gjennomstekt. 

Dryss over rasten av persillen og server. 

Tips: Passata kan du lage ved å kjøre hermetiske tomater i en blender. 

Tips: Denne retten er veldig god sammen med aioli. 

Lag aioli slik Hellstrøm gjør

Se våre andre oppskrifter på bakt torsk 

Oppskriften er inspirert av tapasklassikeren patatas bravas. 

Her finner du en annen oppskrift på slike poteter

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Norges Sjømatråd

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris
+
Ukens vin

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris

Den østre delen av Friulis sauvignon blanc-stil er vel verd å teste ut. Denne er dessuten et knallkjøp. Og en drøm til årets første asparges.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin
+

Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin

Vi har besøkt Tabuno i Bjørvika, Potong i Bangkok og Tlecān i Mexico City - alle med sterke kvinner ved roret. Dette er bare litt av det du kan lese i siste utgave av magasinet Apéritif.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave
+
Godbiter i pollisten

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave

Denne klassikeren av en Chianti Classico er i særdeles god form om dagen – perfekt til peiskosen eller dine beste kjøttretter. Her får du vite hvorfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven
+
Ukens vin

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven

Den er dessuten en gammel kjenning som det er veldig gledelig at igjen er tilgjengelig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Genial lasagne uten kjøtt
Dagens rett

Genial lasagne uten kjøtt

Denne lasagnen er ikke som andre lasagner. Og det på flere måter, blant annet med at den har aubergine og spinat på ingredienslisten. Oppskriften er både rask og enkel.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gjør biffen saftig og smakssterk
Dagens rett

Gjør biffen saftig og smakssterk

Denne søndagen blir det saftig biff med bønnesalat og epler som ikke er så snille som de kan høres ut. Denne oppskriften er proppfull av smak.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her