Bananbrød med smak av jul
Foto: Rocky89

Bananbrød med smak av jul

Dette er den enkleste formen for bananbrød, og en flott måte å få spist opp bananer som er i ferd med å bli overmodne.

Fremgangsmåte

  1. Del 2 av bananene og smøret i terninger.
  2. Ha alle ingrediensene i en bolle og kjør blandingen i to minutter med en håndmikser eller med en sleiv og håndkraft.
  3. Kle en brødform med bakepapir.
  4. Ha røren i brødformen
  5. Del den siste bananen på langs i skiver og legg på toppen av brødet i formen. 
  6. Dryss over hakkede nøtter vendt i honning.
  7. Stek kaken midt i ovnen ved 180 grader i 1 time.
  8. Stikk en trepinne i kaken for å se om den er gjennomstekt. Sitter det ikke deig igjen på pinnen er kaken ferdig.
  9. Avkjøl på rist og serveres lun eller kald.

Tips: Du kan gjerne bytte ut noe av sukkeret med brunt sukker. Da blir kaken mørkere og får en litt fyldigere smak.

Tips: Hvis du ønsker å varierer kan du tilsette hakkede pekan- eller valnøtter, rosiner eller hakket sjokolade.

Tips: Skjær bananloffen i skiver og server med vaniljeis, yoghurt, frisk frukt eller et tynt lag god honning.

Her finner du mange oppskrifter der bananer er med

Lyst på en annen kake så finner du mange her

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få ukens kake som nyhetsbrev

Kilde Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
By på denne kraftpakken av en fiskerett: Kveite à la plancha, linseragout med chorizo og serranoskinke
Dagens rett

Forsiden akkurat nå - 2

Coq au vin er kanskje den beste måten å servere kylling på
Dagens rett

Coq au vin er kanskje den beste måten å servere kylling på

Coq au vin er både så fransk og så klassisk som en rett kan bli. Rett og slett den perfekte søndagsmiddagen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Uberkule tyske kultviner
+
Godbiter i pollisten

Uberkule tyske kultviner

Ikke uventet er de signert en som gjør akkurat slik det passer ham.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep
+
Ukens vin

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep

2025 er årgangen som ikke bare har gitt denne storselgeren ekstra fylde, men som også vil overbevise de som ikke er så fan av riesling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 05. november i Oslo

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland

Opplev en helt spesiell kveld der moderne norske juleklassikere møter noen av Badens mest spennende viner. Her får du møte «Next Generation Winemaker of the Year”, Johanna Bernhart.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Feir de norske eplene i en drink med en ny akevitt du finner på polet
+
Ukens drink

Feir de norske eplene i en drink med en ny akevitt du finner på polet

Dette er en vri på en drink to ganger norgesmester i bartending, Bread Christensen, laget med vanlig Linie Aquavit, men som her er laget med en annen akevitt, som heter det samme som den opprinnelige drinken.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her