Vietnamesiske pannekaker  - Bánh xèo
Foto: asab974

Vietnamesiske pannekaker - Bánh xèo

Disse knasende sprø vietnamesiske pannekakene er fylt med friske smaker og dyppes i en sur/søt/sterk dipsaus karakteristisk for det vietnamesiske kjøkkenet.

Fremgangsmåte

  1. Lag dipsausen ved å varme opp limejuice, kandissukker, fiskesaus og vann i en liten kjele til sukkeret er løst opp. Trekk så kjelen av platen og la sausen avkjøles helt. Rør inn hvitløk og chili. La sausen stå i kjøleskapet til du er klar til å servere.
  2. Lag pannekakerøren ved å vispe alle ingrediensene bortsett fra vårløk, sammen i en stor bolle. Røren skal være jevn og ganske tynn. Rør forsiktig inn vårløk, og la røren stå i kjøleskapet til du skal steke pannekakene. 
  3. Kok opp kyllingkraften i en stor kjele. Ha i sideflesk og skru varmen ned til nest laveste temperatur. Trekk sideflesk i kyllingkraften i 15 minutter. Ta ut sideflesket, tørk det lett med tørkerull og del skivene på tvers i små rektangler. Sett til side.
  4. Kok opp kyllingkraften på nytt og ha i rekene. Er de rå, trenger de ca 3 minutter. Om de er kokte og frosne, snaue 1 minutt. Kokte, tinte reker trenger noen få sekunder for å varmes opp. Skrell rekene og del i to. Sett til side.
  5. Varm teflonwok eller stor stekepanne med litt olje over medium varme. Ha i noen biter sideflesk og et par reker. Ha i en øse pannekakerøre og vinkle stekepannen frem og tilbake slik at et tynt lag dekker hele pannen.
  6. Tilsett litt bønnespirer og gulrot, skru ned varmen og ha på lokk. Stek i 2 min. Ta av lokket og stek videre i 3 min, til pannekaken er sprø og gyllen gul. Brett pannekaken i to og ha over på en tallerken. Fortsett slik til alle pannekakene er stekt.

Den vitenamesiske måten å spise pannekakene er med hendende. Riv av en del av pannekakene, fyll med urter og agurk og pakk dem inn i salatbladene før de dyppes i sausen. 

Vil du prøve andre vietnamesiske oppskrifter ligger de her

Har du lyst til å lage en annen pannekake byr vi på mange delige

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Spesialpol: Flotte whiskyer fra nord og vest, men også sør og øst
+
Tester

Spesialpol: Flotte whiskyer fra nord og vest, men også sør og øst

Verdens nordligste destilleri slår til igjen, og en av bourbonfavorittene likeså. For dem som vil ha skotsk whisky for alle penga, får også sitt blant septembernyhetene på spesialpolet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sjekk ut siste utgave av Aperitif magasin
+

Sjekk ut siste utgave av Aperitif magasin

Utdrag fra septembermenyen: Kjøtt uten kraftfor og tilsetninger og kokkene som bidro til sommerens VM-suksess. Wachau i endring og Spanias 23. Vino de Pago.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

At disse vinene er unike, er ingen floskel
+
Godbiter i pollisten

At disse vinene er unike, er ingen floskel

De bærer dessuten sine fantasinavn veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg
+
Ukens vin

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg

Joana Maçanita er søsteren til geniforklarte Antonio Maçanita og hun lager stadig lekrere vinene fra vingården i Douro.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 05. november i Oslo

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland

Opplev en helt spesiell kveld der moderne norske juleklassikere møter noen av Badens mest spennende viner. Her får du møte «Next Generation Winemaker of the Year”, Johanna Bernhart.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

At fransk whisky får økt interesse, er et fenomen som er kommet for å bli
+

At fransk whisky får økt interesse, er et fenomen som er kommet for å bli

Whisky er franskmenns favorittbrennevin. Da er det ikke mer enn rimelig at franske destillerier lager sin egen whisky. Med stor suksess. Ikke uventet gjør de det på sin måte i stedet for å kopiere naboene i nord.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her