Bouillabaisse med sjøkreps
Foto: CHUNYIP WONG

Bouillabaisse med sjøkreps

Slik skal en ekte bouillabaisse lages og smake.

Fremgangsmåte

Fisken:
Rens og vask fisken nøye. Fjern blod og gjeller. Breiflabb, flyndre eller steinbitt kan skjæres i skiver. Mindre fisk renses og vaskes og kan brukes hele.
Skrell potetene og del dem i skiver.
Støt safran og fennikelfrø til pulver i en morter. Støt videre med olje og pastis.

Fisk og poteter legges utover i et stort fat, og marinaden fordeles jevnt. Vend fisk og poteter et par ganger, og dekk til med plastfolie. 
 
Suppa:
Kok opp vannet i en kjele og skåld tomatene i omtrent 10 sekunder. Snitt forsiktig i skinnet og fjern det. Del tomatene i to og fjern frøene. Grovhakk tomatkjøttet. Varm oljen på svak varme i en stor, tykkbunnet kjele.

Ha i løk og purre i strimler og fres forsiktig til de er myke, men fortsatt uten farge.

Tilsett hvitløk, tomatene, bouqet garni og safran, og øk varmen.

Fortsett å koke mens du rører med en sleiv inntil tomatene er oppløste, ca. 10 minutter. Smak til med salt. Det skal være forholdsvis kraftig saltsmak.

Nå skal poteter og fisk tilsettes. Hell over nok kokende vann til å dekke all fisken, pluss litt til, og kok opp på sterk varme. Kok uten lokk i 5 minutter.
Legg i krabbene eller sjøkrepsene og kok videre i 10 minutter. Ta gryten av varmen. Den sterke kokingen gjør ofte fisken litt frynsete, men er helt nødvendig for at oljen og fiskekraften skal blande seg godt. Det er nemlig her hemmeligheten bak en god bouillabaisse ligger.

Se mange flere lekre fiskesupper her

9 lettlagete supper å ta med på tur

Her finner du mange flere deilige supper

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Oppskriften er fra boken "Suppe" av Thomas Horne, utgitt på Aschehoug forlag.

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Indisk krydret tandoori-kylling lager du enkelt på grillen
Dagens rett

Indisk krydret tandoori-kylling lager du enkelt på grillen

Grill og sterke krydder forvandler alminnelige kyllingvinger til saftige smaksbomber i denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Når du er lei gin tonic, er en pisco sour det du trenger
+
Ukens drink

Når du er lei gin tonic, er en pisco sour det du trenger

Pisco sour er som navnet antyder en svært frisk drink, og den forfriskende evnen gjør at den passer perfekt også til mat.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene er usannsynlig billige
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene er usannsynlig billige

Årsaken er knyttet til eieren som får sin «lønn i himmelen».

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Røverkjøp til grillmaten
+
Ukens vin

Røverkjøp til grillmaten

150 kroner er for et kupp å regne for denne spanske rødvinen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Sammenlign franske klassikere og ungarske viner til en 5-retters meny
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Sammenlign franske klassikere og ungarske viner til en 5-retters meny

Ungarn mot Frankrike, hvilken vin er din favoritt? Denne kvelden inviterer Kullt for å vise deg hvor høy kvalitet ungarske viner faktisk har, sammen med en utrolig meny.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gyros er grekernes svar på rullekebab og  er det perfekte tilskuddet til helgekosen
Dagens rett

Gyros er grekernes svar på rullekebab og  er det perfekte tilskuddet til helgekosen

Om du har tenkt til å ta frem grillen denne helgen eller kose deg innendørs ,er gyros fredags-middagen du har lengtet etter.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her