Irske potetpannekaker - Boxty
Apéritif

Irske potetpannekaker - Boxty

Det finnes en rekke oppskrifter på den klassiske irske Boxtyen. Noen foretrekker å servere potetpannekakene med søtt tilbehør, mens andre serverer det med salt topping.

Fremgangsmåte

  1. Skrell potetene og riv de fint på et rivjern. Ha de i et ren kjøkkenhåndkle og vri ut så mye væske som mulig av potetene.
  2. Skrell de kalde, kokte potetene oms de godt - bland med de revne potetene og eggene.
  3. Bland sammen mel, bakepulver og sat og ha i potetblandingen. Ha i melk litt etter litt og rør godt til du har en tykk røre, tilsett eventuelt mer melk.
  4. Varm en tykkbunnet stekepanne over middels varme og ha i smør. Ha i en sleiv med røre slik at du får litt tykke pannekaker.
  5. Stek pannekakene gylne på den ene siden før du snur de og steker de videre på den andre siden. Ha litt smør på hver pannekake.

Server gjerne med revet hard ost over som parmesan eller en norsk type over og servere med spekemat.

Tips:
Dersom du lager denne røren god og tykk kan du også lage potetlapper.

Tips:
Du kan lage en søt versjon ved å ha litt smør på hver pannekake og server dem varme med sukker ved siden av.

Flere oppskrifter på pannekaker finner du her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Madeira på en helt annen og like fullt unik måte
+
Godbiter i pollisten

Madeira på en helt annen og like fullt unik måte

Tørr bordvin fra Madeira vekker stadig større interesse – og denne er et strålende bevis på hva øya langt ute i havet kan by på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Unikt historisk besøk i basishyllene i november
+
Tester

Unikt historisk besøk i basishyllene i november

Vi snakker om den opprinnelige "hellige vinen" vinsanto fra Santorini som finnes i et begrenset antall flasker. Begrenset antall gjelder også andre av godbitene i basis i november, så julehandelen kan starte allerede nå.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallgod barolo for pengene
+
Godbiter i pollisten

Knallgod barolo for pengene

Denne har bare økt med en hundrelapp på 10 år.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Fortsatt kampklar – med ny etikett – og på et pol nær deg
+
Ukens vin

Fortsatt kampklar – med ny etikett – og på et pol nær deg

Denne sørafrikanske hvitvinen har fått mye uønsket oppmerksomhet – men nå er kritikken stilnet – og vinen er et like godt kjøp som alltid.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Tapasbollene kan også lages av kylling
Dagens rett

Tapasbollene kan også lages av kylling

Saftige kjøttboller hører hjemme på et hvert tapasbord og er perfekt fredagssnack. De kan fint lages av kyllingkjøttdeig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Som landets beste restaurant er Kvitnes Gård samtidig Norges kandidat til The Nordic Prize 2025

Kvitnes Gård er Norges kandidat til The Nordic Prize 2025. I februar faller den endelige dommen. Da blir det kanskje norsk seier for fjerde gang på rad.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her