Brokkolisoufflé
Lill Mekiassen

Brokkolisoufflé

Souffle eller suffle er en lekker munnfull som kan lages med mange typer fyll - også bare grønnsaker som her.

Fremgangsmåte

Lag hvit saus på følgende vis:
Smelt margarinen, rør inn melet, ha i melken og kok opp under omrøring. Ta kjelen av varmen, og ha i finhakket hvitløk samt osten i finkuttede biter. Rør til osten har smeltet. Skill eggene, og ha eggeplommene i den hvite sausen. Rør godt.

Del brokkoli i små biter, og fordel utover bunnen i en ildfast form.

Stivpisk eggehvitene (med litt salt), og vend det forsiktig inn i sausen. Smak til med salt og pepper.

Hell dette over brokkolien i formen, eller bruk porsjonsformer, og stek souffléen(e) nesten nederst i ovnen ved 175 grader i ca 40-60 minutter. Ikke åpne komfyrdøren under steking.

Server med brød, smør og eventuelt salat.t

Sendt inn av Lill Mekiassen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Fortsatt fullt kjøleskap etter helgen? Her finner du 28 løsninger
Guide
Oppskrifter restemat

Fortsatt fullt kjøleskap etter helgen? Her finner du 28 løsninger

Til 17. mai har vi en tendens til å handle inn for mye. Men fortvil ikke, det er nok av oppskrifter som trenger rester.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Gled familien ekstra i dag med pasta med pølser
Dagens rett

Gled familien ekstra i dag med pasta med pølser

Dagens middagsoppskrift er en sikker vinner i barnefamilier. Den er nemlig superrask å lage og inneholder både pølser og pasta. Den perfekte restemiddag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre
+
Godbiter i pollisten

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre

De kan bli også dine favoritter. Fantastisk champagnevaluta, den vakreste etiketten, på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess
+
Ukens vin

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess

Magnum eller dobbelmagnum med denne rosévinen matcher alt du planlegger på den store dagen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Gi laksen det lille ekstra
Dagens rett

Gi laksen det lille ekstra

Med all respekt for tradisjoner. Men denne vårlige oppskriften på sprøstekt laks med nypotet, nykål og rømmesaus blir middagen uforglemmelig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner
+
Tester

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner

Blant de drøyt 400 rosévinene vi har testet det siste året, for det meste årgang 2025 og 2024 finner du garantert noe for din smak og ditt budsjett. Også de beste rosevinene under 200 kroner.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her