Fiskesuppe fra Portugal - Caldeirada
Foto: nataliaspb

Fiskesuppe fra Portugal - Caldeirada

Caldeirada, de portugisiske fiskernes kraftige suppe, lages av løk, hvitløk, tomater, paprika og selvfølgelig hvitvin.

Fremgangsmåte

  1. Dryss havsalt over fiskefiletene, dekk til og sett dem i kjøleskap i1-2 timer.
  2. Varm 3 ss olivenolje i en stor kjele på middels varme. Ha i løk og paprika og fres i ca 10 minutter, til det er mykt.
  3. Ha i tomater, hvitløk og 2 ½ dl vin. Dryss på litt salt og pepper.
  4. Legg i fisken som er delt i biter på 5 cm, skru ned på svak varme, legg på lokk og la det småkoke ca 10 minutter.
  5. Hvis kjelen er stor nok, har du i sandskjellene. Kast skjell som er åpne eller skadet.
  6. Legg på lokk og damp skjellene i ca 5 minutter, til de åpner seg. Da skulle også fisken være ferdig.
  7. Hvis kjelen er for liten til å romme sandskjellene, damper du dem i vel ½ dl hvitvin i egen kjele i ca 5 minutter, deretter har du dem i den store kjelen. Kast skjell som ikke har åpnet seg.
  8. Varm ca 4 ss olivenolje i en stor stekepanne med høye kanter på middels varme. Stek brødet, noen skiver om gangen i 5-6 minutter, til det er gyllent. Vend på skivene etter behov.
  9. Ha mer olje i pannen for hver omgang med brød. Skjær hver skive diagonalt i to og legg to av disse trekantene på bunnen av hver av de 6 store suppebollene.
  10. Når suppen er ferdig har du i smør og dreier pannen rundt noen få ganger slik at kraften tykner0.

Øs suppe og fisk over brødet. Dryss bladpersille over og server med en gang.

Tips:
Du kan godt droppe sandskjell, og heller lage en ren fiskegryte og tilsette kokte poteter like før servering.

Her finner du mange flere deilige supper

9 lettlagete supper å ta med på tur

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Magnum eller vanlig flaske, ulik årgang, men like gunstig pris
+
Godbiter i pollisten

Forsiden akkurat nå - 2

Biodynamisk billigvin på et pol nær deg
+
Ukens vin

Biodynamisk billigvin på et pol nær deg

169,90 er utrolig lavt priset for en vin som denne. Den finnes på 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

At denne vinen smaker av historie, er ingen overdrivelse
+
Godbiter i pollisten

At denne vinen smaker av historie, er ingen overdrivelse

Vi snakker om en hvitvin hvis druer vokser i noe av det mest historiske jordsmonnet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Norgesfavoritten Weinert utvider stadig
+
Ukens vin

Norgesfavoritten Weinert utvider stadig

Med både chardonnay, chenin blanc og rosévin i porteføljen samt pinot noir fra Patagonia, har mye skjedd samtidig som Weinert er trofast mot konseptet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Så farge- og smaksrik kan bare en vegetarrett bli
Dagens rett
Shakshuka

Så farge- og smaksrik kan bare en vegetarrett bli

Spiser du ikke egg, kan du erstatte med et vegansk alternativ etter behag. Alle andre kommer til å bli fascinert av kombinasjonen av de krydrete grønnsakene og de lettkokte eggene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

De beste bærvinene - dette drikker du til sommerens bær
+
Guide

De beste bærvinene - dette drikker du til sommerens bær

Dette er de beste søte vinene til sommerens bær fra skog eller hage. Bringebær, jordbær, blåbær, kirsebær og moreller finner sine beste matcher.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her