Chorizobakt breiflabb
Apéritif

Chorizobakt breiflabb

Breiflabben er manges fiskefavoritt. Smaken er veldig god, det faste kjøttet minner faktisk om hummer, og den er lett å jobbe med samtidig som den trives sammen med smaksterke ingredienser.

Fremgangsmåte

Del fisken i 4 serveringsstykker, pakke hver inn i chorizoskiver, krydre med salt og pepper. Legg fiskepakkene i langpanne og strø over grovrevet rosmarin og smør i klatter.

Stek i ovn ved 250 grader i 13-14 minutter. Hell over stekesjy fra tid til annen.

Kok opp i lettsaltet vann. Tilsett grønne erter. Kok opp og hell av vannet. Bland inn finhakket løk og litt smør. Hold varmt. 

Kok inn hvitvin, safran, hakket tørket tomat og kraft til halv mengde, tilsett fløte og varm opp igjen. Jevn evt med maizena hvis du foretrekker sausen tykkere. Smak til med salt og pepper.

Tilsett ertene i sausen like før servering. 

Hvis du vil gjøre anretningen mer elegant, kan du skumme opp sausen med stavmikser like før servering. Men da må du vente med å tilsette ertene.
 
Tips: Spekeskinke kan fint erstatte chorizo.

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Bak det rosa utseendet skjuler det seg mye kraft og smak
+
Ukens drink

Bak det rosa utseendet skjuler det seg mye kraft og smak

For med Maidens Blush er det så vel gin som pastis - og litt grenadin for fargens skyld.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sørfranske rødviner i en klasse for seg
+
Godbiter i pollisten

Sørfranske rødviner i en klasse for seg

Takket være naturlige metoder, biodynamisk drift og råd fra en kultprodusent, har denne historiske Languedoc-produsenten fått en nystart, men ikke helt uten dramatikk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kupp for sensommerlig rødvinskos
+
Godbiter i pollisten

Kupp for sensommerlig rødvinskos

Gamay fra Morgon (og en av de beste vinmarkene) er den perfekte rødvin for lune augustkvelder

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris
+
Ukens vin

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris

Hvitvin fra Rhône som både har moderat alkohol, god friskhet og en veldig gunstig pris, er sjelden vare.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Innbakte pølser er skikkelig fredagsmoro
Dagens rett

Innbakte pølser er skikkelig fredagsmoro

Både store og små kan fritt velge hva de fylles med. Nyt dem i hjemmet eller pakk dem med i sekken og grill over bålet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Dette er blant vinene som er aller strengest kvotert på spesialslippet i august
+
Tester

Dette er blant vinene som er aller strengest kvotert på spesialslippet i august

Kultstatusen for de beste produsentene i flere av Loire-appellasjonene, øker jevnt og trutt. Det gjør også prisene, så det er nå det lønner seg å kjøpe.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her