Kreolsk fiskesuppe á la Lena
Foto: Magone

Kreolsk fiskesuppe á la Lena

Vi har alle hørt det før, at i land hvor intens varme er hverdagskost, drikkes det varm te og nytes kryddersterk mat selv midt på dagen. Her er et forslag du kan teste.

Fremgangsmåte

Varm opp olivenolje i en stor kjele. Fres hakket løk, hvitløk og gulrot i oljen. Spe med fiskekraft. Du kan også brukes fiskebuljong.

Tips:
Fiskekraft koker du forresten selv på fiskehoder; laksehoder gir en egen kraftig smak. 

Slik koker du fiskekraft

Tilsett  hakket tomat og hakket chilipepper, ta ut frøene, de er sterkest. Ha i ajvar (kjøpes i tyrkiske butikker) er også litt sterkt, men gir en fyldig paprikasmak. Kan anbefales, enten i stedet for rød chili eller i tillegg hvis du vil ha suppen skikkelig hot.

Ha i vann og la suppen småkoke i et par timer. Smak til med salt, litt balsamicoeddik og litt sukker.

Tips:
Dette kan gjøres dagen før eller suppebasen kan fryses ned til seinere bruk. For å få en helt jevn suppe, kan du kjøre den i blenderen først. 

Nå er suppekraften klar til å fylles med fisk, reker og skjell etter behov. Dette gjøres like før servering, da dette bare skal trekke.

Fylles suppen med mye sjømat, kan den brukes mer som en gryterett. Det bør være litt fast fisk i suppen eks. steinbit, breiflabb, brosme eller laks/ørret.

Fisken skjæres i terninger. Ikke rør fisken i stykker. Litt frisk dill før servering setter ekstra smak på suppen. Suppen serveres med en skje seterrømme i tallerkenen (Det er et must), godt brød og kaldt drikke, gjerne øl.

Les mer om chiliens historie 

Også drinker kan være chilisterke

Se flere lekre fiskesupper her

Forny din suppemeny med disse oppskriftene

Her finner du mange flere deilige supper

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Lena Omli

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Focaccia Pugliese gir deg alt det du liker best i en munnfull
Dagens rett

Focaccia Pugliese gir deg alt det du liker best i en munnfull

Og det helt uten å gå veien om proteiner fra fisk eller kjøtt. Focaccia stekt som en tykk pizza og med poteter i deigen gir god metthetsfølelse og et smil om munnen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Råmarinert kveitefilet med tapenadedressing og parmesan er den perfekte middagsløsningen når det er sommer og varmt
Dagens rett

Råmarinert kveitefilet med tapenadedressing og parmesan er den perfekte middagsløsningen når det er sommer og varmt

Når det koker på kjøkkenet, må tiden du tilbringer der reduseres til et minimum. Da kommer denne retten inn som en reddende engel. Den smaker da også himmelsk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene
+
Godbiter i pollisten

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene

Gresk vin er i vinden og noen er mer klassiske enn andre. Disse er dessuten knallgode kjøp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme
+
Ukens vin

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme

Den er saftig og leskende med moderat alkohol og et bredt bruksområde. På 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Salat med burrata og fersken er en fest både for øyet og ganen
Dagens rett

Salat med burrata og fersken er en fest både for øyet og ganen

Dagens rett er en sikkelig lekkerbisken. Her får både øyet og ganen glede seg. Silkemyk og kremet burrata får selskap av pepret ruccola, bitter raddichio og søt og syrlig fersken - en real fest av en smaksopplevelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Prøv japanske Yakitori-spyd med kylling på grillen
Dagens rett

Prøv japanske Yakitori-spyd med kylling på grillen

Utbeinete kyllinglår får en runde i en klassisk japansk marinade som matcher kyllingkjøttet godt. Topp mat til grillfesten.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her