Kreolsk fiskesuppe á la Lena
Foto: Magone

Kreolsk fiskesuppe á la Lena

Vi har alle hørt det før, at i land hvor intens varme er hverdagskost, drikkes det varm te og nytes kryddersterk mat selv midt på dagen. Her er et forslag du kan teste.

Fremgangsmåte

Varm opp olivenolje i en stor kjele. Fres hakket løk, hvitløk og gulrot i oljen. Spe med fiskekraft. Du kan også brukes fiskebuljong.

Tips:
Fiskekraft koker du forresten selv på fiskehoder; laksehoder gir en egen kraftig smak. 

Slik koker du fiskekraft

Tilsett  hakket tomat og hakket chilipepper, ta ut frøene, de er sterkest. Ha i ajvar (kjøpes i tyrkiske butikker) er også litt sterkt, men gir en fyldig paprikasmak. Kan anbefales, enten i stedet for rød chili eller i tillegg hvis du vil ha suppen skikkelig hot.

Ha i vann og la suppen småkoke i et par timer. Smak til med salt, litt balsamicoeddik og litt sukker.

Tips:
Dette kan gjøres dagen før eller suppebasen kan fryses ned til seinere bruk. For å få en helt jevn suppe, kan du kjøre den i blenderen først. 

Nå er suppekraften klar til å fylles med fisk, reker og skjell etter behov. Dette gjøres like før servering, da dette bare skal trekke.

Fylles suppen med mye sjømat, kan den brukes mer som en gryterett. Det bør være litt fast fisk i suppen eks. steinbit, breiflabb, brosme eller laks/ørret.

Fisken skjæres i terninger. Ikke rør fisken i stykker. Litt frisk dill før servering setter ekstra smak på suppen. Suppen serveres med en skje seterrømme i tallerkenen (Det er et must), godt brød og kaldt drikke, gjerne øl.

Les mer om chiliens historie 

Også drinker kan være chilisterke

Se flere lekre fiskesupper her

Forny din suppemeny med disse oppskriftene

Her finner du mange flere deilige supper

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Lena Omli

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Knallkjøp til de lange grønne
+
Ukens vin

Knallkjøp til de lange grønne

Med denne vinen kan aspargessesongen innvies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Fortsatt fullt kjøleskap etter helgen? Her finner du 28 løsninger
Guide
Oppskrifter restemat

Fortsatt fullt kjøleskap etter helgen? Her finner du 28 løsninger

Til 17. mai har vi en tendens til å handle inn for mye. Men fortvil ikke, det er nok av oppskrifter som trenger rester.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre
+
Godbiter i pollisten

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre

De kan bli også dine favoritter. Fantastisk champagnevaluta, den vakreste etiketten, på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess
+
Ukens vin

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess

Magnum eller dobbelmagnum med denne rosévinen matcher alt du planlegger på den store dagen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak 10 sommerviner til nydelig grillmat på Kullt
Matkurs og vinkurs
Winedinner 29. mai i Oslo

Smak 10 sommerviner til nydelig grillmat på Kullt

Fredag 29. mai fyrer Kullt opp grillen og serverer en spesialkomponert 5-retters meny og 10 viner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gled familien ekstra i dag med pasta med pølser
Dagens rett

Gled familien ekstra i dag med pasta med pølser

Dagens middagsoppskrift er en sikker vinner i barnefamilier. Den er nemlig superrask å lage og inneholder både pølser og pasta. Den perfekte restemiddag.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her