Meksikansk grillet mais
Foto: Artit_Wongpradu

Meksikansk grillet mais

Mais serveres rett fra grillen som gatemat i Mexico. Med denne smaksrike toppingen er det lett å forstå hvorfor gjestene strømmer til.

Fremgangsmåte

Mange velger å beholde "belgen" på under grillingen (pass i så fall på å legge maisen i lettsaltet vann før grillingen ellers vil belgen ta fyr. Det er mer delikat å fjerne den før tilberedning.

Hvis du ikke er helt sikker på at kolbene er helt ferske, forvell dem i lettsaltet vann i 5-7 minutter før du slenger dem på grillen. 

  1. Gni maisen inn med rapsolje og grill mør over middels-høy varme, men snu kolbene ofte slik at maisen blir jevnt grillet over det hele. Det tar cirka 10 minutter.
  2. Bruker du ferdigkokt mais er den klar når hele maisen er gyllen. 
  3. Rør sammen majones siracha og cayennepul i en liten bolle.
  4. Bland fetaost, finrevet parmesan og limeskall på et fat
  5. Strø maldonsalt over den ny grillede maisen og skvis limejuice over.
  6. Pensle maisen med chilimajones og vend maisen i osteblandingen.
  7. Dryss over bittelitt cayennepulver samt koriander og server straks.

Her finner du mange oppskrifter med mais

Mexico er maisens vugge

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå

Slik blir nyttårskalkunen perfekt

Lær å lage den perfekte kalkunmiddagen med disse oppskriftene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik lager du waldorfsalat
Guide
3 oppskrifter på waldorfsalat

Slik lager du waldorfsalat

Det mest klassiske følget til nyttårskalkunen av alle er waldorfsalat. Her får du tre forskjellige oppskrifter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

De lekreste bobler finnes på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

De lekreste bobler finnes på 60+ pol

Denne champagne-neoklassikeren er ikke bare nydelig nå, men har dokumentert en usedvanlig god lagringsevne – etter omkorking.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid
+
Ukens vin

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid

På plass på 180 pol, prisen er utrolig god, og den finnes sågar i magnum, også den til svært god pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Kalkun kan også serveres på denne måten
Dagens rett

Kalkun kan også serveres på denne måten

Når den milde kalkunsmaken pakkes inn i karri og kokos, og alt serveres i en gryte, har du en perfekt rett til koldtbordet eller hovedrett om du har mange til bords.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Østers og kveite er en perfekt måte å avslutte året på
Dagens rett

Østers og kveite er en perfekt måte å avslutte året på

På årets siste storslåtte måltid hører de beste råvarer med - som østers og kveite. Her er oppskriftene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her