Entrecôte på grillen
Foto: Opplysningskontoret for kjøtt

Entrecôte på grillen

Entrecôte har fin fettmarmorering som gjør at det er lett å lykkes med den på grillen. Med dressing av balsamico og extra virgin olivenolje blir det fest.

Fremgangsmåte

Grill eller stek entrecôten på hver side i tre-fire minutter. Dryss godt salt og nykvernet pepper samt en god klunk ekstra virgin olivenolje før servering. Tilbehøret behøver ikke være annet enn grønn salat, søte tomater og bakte poteter (gjerne fra grillens bunn) servert med smørklatt. Eventuelt pommes frites.

Toscansk vri:
Grill eller stek entrecôten(e) på hver side i tre-fire minutter. Den bør helst være blodigere enn såkalt medium stekt. Dryss over Maldon-salt samt noen dreininger med pepperkverna. La hvile i 6-7 minutter. Skyll og tørk ruccula og legg utover tallerkenen(e). Skjær opp entrecôten etter at den er stekt i strimler à 2 cm og anrett dem oppå rucculaen. Pisk sammen god olivenolje og god balsamico og hell over. Ikke noe tilbehør (annet enn brød).

Helgrilling av entrecôte:
Først gnir du kjøttstykket inn med salt og pepper. Grill det på begge sider, eventuelt alle fire hvis stykket er tykt, i ca 5 minutter. Sett i et steiketermometer og flytt kjøttet til en mindre varm del av grillen til det har oppnådd en kjernetemperatur på 60-65 grader. I mellomtiden kan du tilberede bakepotetene og eventuelt annet tilbehør. La kjøttet hvile minst 10 minutter før du skjærer det i tykke skiver. Eventuelle rester er deilig dagen etter med en god dressing, enten olje-, majones- eller rømmebasert.

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Bli med på en reise i fårikålens verden - og bli overrasket over hvor mange vrier som finnes
Guide
Oppskrifter på fårikål fra hele verden

Bli med på en reise i fårikålens verden - og bli overrasket over hvor mange vrier som finnes

Noe av det beste høsten har å by på er årets ferske lammekjøtt i skjønn forening med høstens grønnsaker, i dette tilfellet kålen. Mange flotte og varierte oppskrifter venter på deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

I oktoberutgaven av Apéritif magasin 2023 får du meksikanske vibber i mengder
+

I oktoberutgaven av Apéritif magasin 2023 får du meksikanske vibber i mengder

Men også innføring i den unike romen fra Guadeloupe samt utviklingen for rødvin fra Alsace og en virkelig skatt fra Loire. Blant annet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Rimelig smak av storhet fra Montalcino
+
Ukens vin

Rimelig smak av storhet fra Montalcino

Det er en grunn til at Montalcino har en stor plass i vinelskeres hjerte. Her får du en rimelig smak.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Kyllingfileten blir ekstra god når den pakkes inn på denne måten
Dagens rett

Kyllingfileten blir ekstra god når den pakkes inn på denne måten

Det gjør også at middagen kan spises med hånden, eller så kan retten være det av et større måltid. Restene går i matpakken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Det er ikke lov å si at du ikke liker stekt sild før du har prøvd denne retten
Dagens rett

Det er ikke lov å si at du ikke liker stekt sild før du har prøvd denne retten

Her får det delikate, men også robuste sildekjøttet bryne seg på søreuropeiske ingredienser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gi lammesteken en smak av Provence denne helgen
Dagens rett

Gi lammesteken en smak av Provence denne helgen

Høsten er tiden for de virkelig store hyggestundene rundt middagsbordet med lammestek som midtpunkt. Denne oppskriften er en klassiker.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her