Grillet og marinert sverdfisk med tropisk salsa og couscous
Apéritif

Grillet og marinert sverdfisk med tropisk salsa og couscous

Fremgangsmåte

Bland alle ingrediensene til marinaden. Legg fiskestykkene i en form slik at de kan ligge side om side, og hell marinaden over. Sett i kjøleskapet og la stå i tre timer. Snu en gang. Ta vare på marinaden som kokes opp og reduseres noe, siles, og dryppes rundt fisken når du anretter den.

Ta fisken ut av marinaden og tørk den. Sett på grillen eller varm opp litt olje i en stekepanne (ikke for sterk varme) dersom du ikke har grill. Grill eller stek 4-5 minutter på hver side, noe mindre hvis skivene er tynne. Den må ikke bli helt gjennomstekt for da blir den tørr. Dryss over litt godt havsalt og nykvernet pepper.

Salsaen:
Du trenger paprika både til salsaen og til couscousen: Del paprikaene i to og stek (eller grill) i ovnen i 15 minutter ved 180 grader. Pakk inn i folie el.l. og la ligge i ca 30 minutter. Fjern skinn og frø og skjær i små terninger.

Kok opp litt vann eller hvitvin og hell over de soltørkete tomatene som får ligge i 10-15 minutter. Hell av væsken og kutt i terningenr. Dypp tomatene i kokende vann, overfør til iskaldt vann og fjern skinn samt frø, kutt i terninger.

Bland alt i en glassbolle og la stå kaldt i minst tre timer. Ta ut av kjøleskapet en time før servering. Sil av saften som har dannet seg i bollen.

Couscousen:
Kok opp kraft eller buljong. Tilsett couscous og la trekke under lokk i 10-15 minutter. Bland i asparges, paprika, mynte og olivenolje. Bland lett slik at couscousen blir luftig. Smak til med salt.

Anrett som følger:
Legg couscous på hver tallerken. Deretter et sverdfiskstykke oppå og til slutt en skje med salsa. Drypp den silte og oppvarmede marinaden rundt. Server resten av salsaen ved siden av.

Foto: Eksportutvalget for fisk

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Blant de 150 hvitvinsboksene og posene som er testet finner du garantert noe for ditt behov i sommerferien
+
Tester

Blant de 150 hvitvinsboksene og posene som er testet finner du garantert noe for ditt behov i sommerferien

Ethvert feriekjøleskap har plass til en boks med hvitvin - og mange hvitvinsbokser inneholder virkelig seriøs vin. Noen er sågar bedre enn de fleste sammenlignbare flaskeutgaver.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Det er god grunn til at mangosorbet er manges favoritt
Ukens kake

Det er god grunn til at mangosorbet er manges favoritt

Mangosorbet er også et populært alternativ til dessert på varme sommerdager. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget
+
Godbiter i pollisten

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget

Kitzeck-Sausal er et område få har hørt om, men som du ikke glemmer når du først har vært der.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Unike Andes-nære viner
+
Ukens vin

Unike Andes-nære viner

Det finnes høyereliggende vinmarker i Argentina enn hvor disse kommer fra, men veldig få som er så nær og så påvirket av Andes-fjellene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Har du gammelt brød, har du verdens raskeste middag
Dagens rett

Har du gammelt brød, har du verdens raskeste middag

Bruschetta med parmaskinke, gorgonzola og soltørkede tomater er ikke bare en rask, men også veldig god middagsløsning. Og som kan tilpasses etter hva du har i kjøleskapet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner
+
Tester

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner

Blant de drøyt 500 rosévinene vi har testet det siste året, for det meste årgang 2025 og 2024 finner du garantert noe for din smak og ditt budsjett. Også de beste rosevinene under 200 kroner.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her