Grønnsaker à brás
Foto: Too Good To Go

Grønnsaker à brás

Dette er en grønn vri på den portugisiske klassikeren Bacalhau à Brás, for mange kjent som hvit bacalao. Her er fisken byttet ut med grønnsaker. Gå på jakt i ditt eget kjøkken etter skrell, skalker og grønnsaksrester for en koselig nullsvinn-rett.

Fremgangsmåte

  1. Kutt potetene i tynne strimler - de skal ligne på pommes frites.
  2. Vask potetene grundig og la dem tørke. Stek dem i olje i en stekepanne på middels varme til de får en gyllen farge. Sett dem så til side. 
  3. Kutt opp resten av grønnsakene mens potetene stekes. Bruk gjerne myke, gamle, bulkete restebiter (vi anbefaler pastinakk, løk, gulrøtter og squash, men bruk det du har liggende).
  4. Brun løken i olivenolje i en stor panne på middels varme. Tilsett finhakket hvitløk og fortsett å røre. Hvis du har faste grønnsaker, tilsett dem nå. Krydre med salt og pepper.
  5. Når de faste grønnsakene er nesten gjennomstekt, tilsetter du de myke grønnsakene. Krydre og fortsett å steke til alle grønnsakene er gjennomstekt. 
  6. Tilsett potetstrimlene og bland dem med resten av grønnsakene.
  7. Finn fram en bolle og visp egg med salt, pepper og hakket persille. Hell blandingen over grønnsakene i pannen på lav varme og rør om til du får en kremet konsistens.
  8. Server på et fat med sorte oliven og hakket persille. 

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Too Good To Go

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Sjekk ut siste utgave av Aperitif magasin
+

Sjekk ut siste utgave av Aperitif magasin

Utdrag fra septembermenyen: Kjøtt uten kraftfor og tilsetninger og kokkene som bidro til sommerens VM-suksess. Wachau i endring og Spanias 23. Vino de Pago.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Helgemiddagen blir ekstra god med dette på tallerkenen
Dagens rett

Helgemiddagen blir ekstra god med dette på tallerkenen

Kveite er festingrediens nummer en og med dette smaksrike tilbehøret kan du være litt gjerrig med denne eksklusive fiskeråvaren.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

At disse vinene er unike, er ingen floskel
+
Godbiter i pollisten

At disse vinene er unike, er ingen floskel

De bærer dessuten sine fantasinavn veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg
+
Ukens vin

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg

Joana Maçanita er søsteren til geniforklarte Antonio Maçanita og hun lager stadig lekrere vinene fra vingården i Douro.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret
Matkurs og vinkurs
Winedinner 17. september i Oslo

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret

La deg forføre av disse populære sicilianske vinene kombinert med en smakfull meny satt sammen av kokkene på Klosteret.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med denne vrien på søndagskyllingen får du solid uttelling
Dagens rett

Med denne vrien på søndagskyllingen får du solid uttelling

Kylling med fyldig mandelsaus - også kjent som murgh musallam - tar litt tid og har en lang ingrediensliste, men du verden så mye smak du får ut av en helt vanlig kylling.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her