Hummer med krydderdressing og spinatris
Foto: Eksportutvalget for fisk

Hummer med krydderdressing og spinatris

En hummermiddag har få utfordrere når det gjelder å skape en høytidspreget luksusfølelse. Det er imidlertid en dyr råvare, et faktum som delvis oppveies av at tilberedningen er svært enkel.

Fremgangsmåte

Skyll risen. Kok opp en kasserolle med lettsaltet vann. Ha i risen og la den koke i 12-15 minutter til nesten helt mør. Hell i dørslag og la dryppe godt av. Ha i en bolle sammen med smøret og safranvannet. Rør godt slik at gulfargen blir jevn og hold risen varm.

Skyll spinaten og tørk den. Fres løk og hvitløk i oljen. Tilsett cayenne og fres 10 sekunder til. Ha i spinaten og fres videre til den faller sammen. Bland med risen. Hell i en ildfast og godt smurt form. Legg et par klatter med smør på toppen og sett inn i ovnen ved 180 grader i 15 minutter. Dekk med alu-folie.

Del den kokte hummeren i to og legg på to store tallerkener. Server dressingen og spinatrisen ved siden av. Sammen med godt brød og smør.

Flere deilige retter med hummer

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Gå for skrei - men prøv denne velsmakende vrien
Dagens rett

Gå for skrei - men prøv denne velsmakende vrien

Så flotte råvarer som skrei må vi bruke så ofte vi kan. Men det gjelder å variere smakssammensetningen. Denne oppskriften sitter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Inviter til festmiddag med steinbit
Dagens rett

Inviter til festmiddag med steinbit

Denne retten ser kanskje vanskelig ut, men er ikke det, bare sabla god.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk
+
Godbiter i pollisten

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk

Det er altså ikke bare det franske navnet som forteller om relasjonen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig
+
Ukens vin

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig

Og ikke minst finnes den på de fleste pol – og sågar i magnumflaske som må bestilles.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters på Kullt
Matkurs og vinkurs
Winedinner 26. mars i Oslo

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters på Kullt

Den 26. mars tar den historiske vinprodusenten, Vietti, turen til Kullt for å gi deg en kveld du sent vil glemme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne varmer godt etter skituren
Ukens drink

Denne varmer godt etter skituren

Det fine er at du kan bruke whiskyen du har i skapet. Drinken vil forandre karakter etter hvoedingrediensen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her