Kamskjell med sitron og ingefær
Foto: Aperitif.no

Kamskjell med sitron og ingefær

Kamskjell lager du enkelt i en wok-panne. Med tilbehøret kan du raskt servere en himmelsk rett.

Fremgangsmåte

  1. Om kamskjellene er veldig store, del de hvite lukkemusklene i to tykke skiver. Hvis ikke la dem være slik de er. Løsne rognposene og la dem være hele.
  2. Varm litt av oljen i en wok. Ha i lukkemusklene og stek dem på middels varme i 30 sekunder minutter på hver side. Legg dem på et fat.
  3. Varm resten av oljen i woken til den er svært varm. Ha i vårløk og fres den i et par sekunder, tilsett sitronsaft og risvinen/sherryen og kok opp.
  4. Rør inn den syltede ingefæren sammen med laken.
  5. Ha kamskjellene tilbake i woken sammen med stekekraften og bland raskt på sterk varme til alt er gjennomvarmt. Tilsett rognen og fres under omrøring i 15 sekunder.
  6. Ta opp kamskjell og rogn.
  7. Smak sausen til med salt og pepper og server kamskjellene og rognen med sausen på siden, pyntet med sitronbåter.

Her finner du veldig mange oppskrifter med kamskjell

Lyst på en annen wokrett finner du de her

Bli abonnent og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Gled deg til strålende champagner blant januarnyhetene
+
Tester

Gled deg til strålende champagner blant januarnyhetene

Om du ikke har brukt opp hele boblebudsjettet, er det mange virkelige godbiter blant de 80 nyhetene som er testet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Imponerende Loire-viner gjør hvit januar til en gledens måned
+
Tester

Imponerende Loire-viner gjør hvit januar til en gledens måned

Det er i stor grad (men ikke bare) nyere navn som styrer skuta, ikke bare i Loire, men også i Burgund, Tyskland og Alsace når de nye hvitvinene i januar oppsummeres.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Et av de aller beste kjøpene i basis
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste kjøpene i basis

I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Har du skinke igjen i kjøleskapet? Da er også middagen i boks
Dagens rett

Har du skinke igjen i kjøleskapet? Da er også middagen i boks

Det skal ikke mer enn en liten vri på tilbehøret, så blir mandagens restemiddag riktig så god.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Spiste du ikke kalkun på nyttårsaften - benytt sjansen nå
Dagens rett

Spiste du ikke kalkun på nyttårsaften - benytt sjansen nå

Med denne oppskriften blir kalkunfileten ekstra god. Hemmeligheten er å trekke den i en krydderkraft og selvsagt kjøre på med mye godt tilbehør.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her