Karahi Ghost lammecurry
Foto: subodhsathe

Karahi Ghost lammecurry

Bruk sesongens lammekjøtt til denne herlige curryen fra Punjab. Deilig kryddret curry møter søtt og saftig lammekjøtt. Dette er fyrverkeri i munn.

Fremgangsmåte

Mariner lammekjøttet i salt ingefær- og hvitløkspaste i en bolle. Dekk med plast og la stå i kjøleskapet i minst èn time.

Tørrstek de hele krydderne (pepperorn, kuminfrø og korianderfrø) og den tørkede røde chili i en stekepanne over medium varme til de blir mørkere i fargen og lukter aromatisk. Trekk pannen av platen, og la krydderne kjøle seg litt før du maler dem til pulver i en morter eller i en kaffekvern.

Varm oljen over middels varme i en wok eller en stor støpejernsgryte og stek til de er gjennomsiktige. Tillsett det marinerte lammekjøttet sammen med krydderblandingen og stek til kjøttet er brunet.

Tilsett tomatene og sauteer i 3-4 minutter til tomatene brytes ned. Skru ned varmen og la det hele koke under lokk i ca 45 minutter. Sjekk på sausen halvveis, og tilsett 1 dl vann om den ser litt for tørr ut. Dander med grønne chilli og koriander og server med varme naan, plommechutney og raita.

Her finner du flere gode indiske oppskrifter

Her finner du mer god grillmat

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Her får du svært så praktiske kokketips

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Helgemiddagen blir ekstra god med dette på tallerkenen
Dagens rett

Helgemiddagen blir ekstra god med dette på tallerkenen

Kveite er festingrediens nummer en og med dette smaksrike tilbehøret kan du være litt gjerrig med denne eksklusive fiskeråvaren.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Med denne vrien på søndagskyllingen får du solid uttelling
Dagens rett

Med denne vrien på søndagskyllingen får du solid uttelling

Kylling med fyldig mandelsaus - også kjent som murgh musallam - tar litt tid og har en lang ingrediensliste, men du verden så mye smak du får ut av en helt vanlig kylling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

At disse vinene er unike, er ingen floskel
+
Godbiter i pollisten

At disse vinene er unike, er ingen floskel

De bærer dessuten sine fantasinavn veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg
+
Ukens vin

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg

Joana Maçanita er søsteren til geniforklarte Antonio Maçanita og hun lager stadig lekrere vinene fra vingården i Douro.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret
Matkurs og vinkurs
Winedinner 17. september i Oslo

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret

La deg forføre av disse populære sicilianske vinene kombinert med en smakfull meny satt sammen av kokkene på Klosteret.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

IPA-hylla med norsk påfyll og sider som danker ut alt annet
+
Tester

IPA-hylla med norsk påfyll og sider som danker ut alt annet

Det er noe av nyhetene for øl i basis og sider/fruktvin i basis og BU.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her