Kransekake med fromasj
Foto: Astrid Hals

Kransekake med fromasj

Kransekake er kanskje festkaken over alle kaker. Den passer til jul, påske, 17. mai, bryllup, dåp, konfirmasjon og de aller fleste festlige anledninger.

Fremgangsmåte

  1. Kransekake:
    Skåld halvparten av mandlene slik: Kok opp en kjele med vann. Tilsett mandlene (250 g) og slå av varmen. La dem ligge i 2-3 minutter. Hell dem over i en sil og skyll dem under kaldt vann.
  2. Ta en neve mandler om gangen og gni dem i et håndkle. Smutt dem ut av skallet. La mandlene tørke noen timer eller over natten.
  3. Mal skåldede og uskåldede mandler på mandelkvern, eventuelt i matprosessor. Bland inn melis og elt inn stivpiskede eggehviter til en seig, fast deig. Dekk bollen med plast og la den stå kjølig i minst et par timer.
  4. Pensle kransekakeformene og dryss med semule eller fint strøbrød.
  5. Varm stekeovnen til 200 grader. Ta en deigklump om gangen og trill ut ringfingertykke lengder som tilpasses formene. Skjær endene skrått over og klem dem mot hverandre.
  6. Stek ringene midt i ovnen i ca. 10 minutter, til de er pent gylne. Avkjøl dem i formene før de legges i en tett boks. La boksen stå i dypfryseren i minst ett døgn, da blir kransekaken seig og god.
  7. Montering av kurven:
    Tin kransekakeringene i minst en halv time. Lag melisglasur ved å piske 1 eggehvite med ca. 3 dl melis (spar plommen til fromasjen). Fyll den i sprøytepose med tynn åpning.
  8. Bruk 8 av de største kransekakeringene - fest dem oppå hverandre med melisglasur, begynn med den minste og avslutt med den største. Skjær resten av ringene i pene biter og dypp endene i smeltet sjokolade.
  9. Sitronfromasj:
    Legg én gelatinplate om gangen ned i kaldt vann. La dem bløtes i ca. 5 minutter.
  10. Legg én gelatinplate om gangen ned i kaldt vann. La dem bløtes i ca. 5 minutter.
  11. Skrubb og skyll sitronene godt i varmt/lunkent vann. Finriv skallet og press saften. Ha begge deler i en bolle.
  12. Kryst gelatinen og smelt den i 3 ss kokvarmt vann. Rør den i sitronblandingen.
  13. Pisk fløten til myk, ikke hard krem. Pisk sukker, eggeplommer og hele egg til stiv eggedosis. Vend inn kremen.
  14. Tilsett sitron/gelatin i en tynn stråle litt etter litt, mens du vender godt hele tiden. Vend i fromasjen av og til mens den tykner. La den stå litt før den helles i kaken.

 Pynt fat eller fromasj etter ønske.

Flere deilige kaker til 17. mai finner du her

Mange flere kakeoppskrifter finner du her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få ukens kake som nyhetsbrev

Sendt inn av Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Denne maten blir laget med Miles Davis som improvisasjonskilde
+

Denne maten blir laget med Miles Davis som improvisasjonskilde

Bruno Verjus bak tostjerneren Table i Paris følger jazzlegenden Miles Davis’ tilnærming når han skaper sitt kjøkken. Uten regler. Selv mener han at han er for gammel til å gjennomføre revolusjonen, det overlater han til sine unge kokker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Gammel leirkrukketradisjon får nytt liv
+

Gammel leirkrukketradisjon får nytt liv

Bruk av talha er opprinnelig en tradisjon knyttet til underområdet Vidigueira i Alentejo, men leirkrukkene kan brukes over hele Alentejo, såframt reglene følges. Men det finnes motstemmer som ønsker å endre på dette.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser
+
Godbiter i pollisten

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser

Klosterwingerte i Markgräferland, sør i Baden, har siden middelalderen da munkene dyrket druer, hatt en egen og høy status.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp til de lange grønne
+
Ukens vin

Knallkjøp til de lange grønne

Med denne vinen kan aspargessesongen innvies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En slik suppe kommer du til å lage flere ganger
Dagens rett

En slik suppe kommer du til å lage flere ganger

Denne thai-inpirerte suppeoppskriften med svinekjøttboller og glassnudler kommer til å gi mersmak samt et aldri så lite press på kokken til å forske mer i Thailands spennende kjøkken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

La deg friste til å prøve en ny oppskrift med asparges
Guide

La deg friste til å prøve en ny oppskrift med asparges

I vår kokebok finnes det i alt 180 oppskrifter med asparges, her er et knippe du må prøve.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her