Lardostekt brosme med sopp, madeiraglace og rødbetecrisp
Foto: Bent Raanes & Sarah Cameron Sørensen

Lardostekt brosme med sopp, madeiraglace og rødbetecrisp

Fremgangsmåte

Madeirasaus:
Madeira og sjalottløk kokes opp og reduseres til ca halvparten er igjen.

Tilsett oksekraften og kok inn (reduser) til ønsket smak (skal være en kraftig saus). Smør piskes inn rett før servering.

Lær å lage kraft her

Fisken:
Brosmen deles i 4 like porsjoner og stekes hurtig på alle sider.

Krydre med pepper og litt salt og pakk inn i lardo. Stek ferdig i ovn ved 180 grader i ca 5 minutter. La fisken hvile noen minutter før servering.

Tilbehør:
Soppen stekes i smør sammen med sjalottløk og smakes til med salt og pepper, og finhakket gressløk vendes inn.

Rødbetene skrelles og skives i løvtynne skiver (her er en mandolin den beste redskapen, men ostehøvel eller en potetskreller kan også brukes).

Friter rødbetene i solsikkeolje ved ca 160 grader (bobler rundt skaftet på en tresleiv) til sprø konsistens. Dette tar ca 1 minutt. La rødbetene renne av på papir og krydre dem med salt mens de er varme.

Legg opp soppblandingen på tallerken med fisken på toppen og ha sausen rundt. Server med gode norske poteter i sesong og pynt med rødbetechips.

Tips: Lardo er et italiensk spekk som godt kan erstattes med spekeskinke eller bacon eller parmaskinke. Bruk gjerne assortert skogsopp i sesong.

Prøv å finne så små rødbeter som mulig, da de er søtere og ikke har den samme jordlige smaken de større betene har.

Flere oppskrifter med brosme finner du her

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Eksportutvalget for fisk

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Er du Snickers-fan, da er dette kakeoppskriften for deg
Ukens kake

Er du Snickers-fan, da er dette kakeoppskriften for deg

Peanøtter smaker like godt i en kake som i snacksskåla. Prøv denne lettlagde og snacksy oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk
+
Godbiter i pollisten

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk

Det er altså ikke bare det franske navnet som forteller om relasjonen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne vinen og druesorten slutter aldri å fascinere
+
Godbiter i pollisten

Denne vinen og druesorten slutter aldri å fascinere

Hvordan det er mulig å lage en rødvin med så mye karakter og eleganse og likevel bare 11,5 prosent alkohol. Og så finnes den på de fleste større pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

For 200 kroner får du en virkelig herlig rødvin
+
Ukens vin

For 200 kroner får du en virkelig herlig rødvin

Den finnes dessuten i de fleste polhyller og er perfekt å ta med seg på vinterferien – også om den tilbringes hjemme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik lager du enkelt en smaksrik biffgryte som i Portugal
Dagens rett

Slik lager du enkelt en smaksrik biffgryte som i Portugal

Denne superraske og gode middagsoppskriften kommer du til å ha glede av mange ganger.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig
+
Ukens vin

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig

Og ikke minst finnes den på de fleste pol – og sågar i magnumflaske som må bestilles.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her