Melkepochert Norsk Kveite med blåskjellemulsjon
Gunnar Hvarnes,bidrag til Årets Kokk 2006

Melkepochert Norsk Kveite med blåskjellemulsjon

Fremgangsmåte

Melkepochert Norsk Kveite:
Legg kveitefiletene i saltlake i ca. 10 minutter (1 l vann, 1 dl salt). Varm melken opp til 70 grader. Ha i hvitløk og koriander. La det trekke. Del fisken i 4 biter og legg den i melken. Den er klar når kjernetemperaturen er 45 grader (eter ca. 4-5 minutter). Server med brunet smør.
Blåskjellemulsjon:
Kok opp blåskjellkraften, kjør inn resten av ingrediensene med en stavmikser. Server den skummende.
Grønnsaker:
Varm opp oljen, ha i chili og hvitløk og sauter lett. Ha i de forvellede grønnsakene. Surres godt. Vend inn gressløk.

Serveres gjerne som forrett.

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Gunnar Hvarnes,bidrag til Årets Kokk 2006

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Det unike kjøkkenet og råvarene er grunnen til at alle ser til Oaxaca
+

Det unike kjøkkenet og råvarene er grunnen til at alle ser til Oaxaca

Oaxaca er sentrum for det meksikanske kjøkken. Sterke og lange tradisjoner og et enormt utvalg av råvarer forklarer hvorfor så mange gastronomer søker hit – og at også Michelin har inkludert området i sin første Mexico-guide.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

De lekreste bobler finnes på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

De lekreste bobler finnes på 60+ pol

Denne champagne-neoklassikeren er ikke bare nydelig nå, men har dokumentert en usedvanlig god lagringsevne – etter omkorking.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid
+
Ukens vin

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid

På plass på 180 pol, prisen er utrolig god, og den finnes sågar i magnum, også den til svært god pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lettsaltet torsk i tomatform er fiskemiddag som gir lyst på mer
Dagens rett

Lettsaltet torsk i tomatform er fiskemiddag som gir lyst på mer

Dagens oppskrift gir den litt kjedelige lettsaltete torsken du finner i alle butikker, nytt liv. Det blir både smaksrikt, sunt og superenkelt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Hvor mezcal er en livsstil
+

Hvor mezcal er en livsstil

Ancestral mezcal er en verden for seg – og er så håndverksmessig og arbeidsintensiv at det blir en livsstil for en produsent som Eduardo Carreño på palenque Candelaría i Oaxaca.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her