Miso- og soyamarinert torsk med stekt kål og sopp
Foto: Lara Hata

Miso- og soyamarinert torsk med stekt kål og sopp

Marinerer du torskefilet i noen dager får den en karamellisert overflate som gjør den ekstra smaksrik. Med tilbehøret blir det en favoritt.

Fremgangsmåte

  1. Marinade:
    Kok opp sake og mirin og la alkoholen fordampe før du tilsetter soyasaus og miso og rører godt. Tilsett sukker og kok opp på ny under omrøring. Ta av platen og sett til avkjøling.
  2. Del opp fiskefileten i 4 like biter. Tørk med kjøkkenpapir og legg filetene i en beholder med lokk. Hell marinaden over og sett I kjøleskapet i 1-3 døgn.
  3. Ta fisken opp av marinaden, men ikke tørk av marinaden. Den trengs for å karamellisere overflaten.
  4. Varm olje i en stekepanne og stek fisken i 3 minutter på hver side. La etterstek i ovnen ved 150 grader I 5 minutter til den flaker seg.
  5. Kål:
    Del opp kålen i 10 x 5 cm strimler. Kok opp vann og blansjer. Skyll i kaldt vann. Ha litt mer olje i pannen du stekte fisken i, varm opp, ha i kålen og la den bli litt svart i kantene.
  6. Sjampinjong:
    Skyll, tørk og del sopp i skiver. Varm olje og smør i en panne og stek soppen raskt. Tilsett soyasaus og kok inn. 

Lag risotto eller kok ris. 

Server fisken oppå risotto eller ris og arranger kålstrimler, finhakket vårløk og stekt sopp rundt. Kok evt ut pannen med litt vann og hell over som en sjy.

Her finner du veldig mange oppskrifter med torsk

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Gå for skrei - men prøv denne velsmakende vrien
Dagens rett

Gå for skrei - men prøv denne velsmakende vrien

Så flotte råvarer som skrei må vi bruke så ofte vi kan. Men det gjelder å variere smakssammensetningen. Denne oppskriften sitter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Inviter til festmiddag med steinbit
Dagens rett

Inviter til festmiddag med steinbit

Denne retten ser kanskje vanskelig ut, men er ikke det, bare sabla god.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk
+
Godbiter i pollisten

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk

Det er altså ikke bare det franske navnet som forteller om relasjonen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig
+
Ukens vin

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig

Og ikke minst finnes den på de fleste pol – og sågar i magnumflaske som må bestilles.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters på Kullt
Matkurs og vinkurs
Winedinner 26. mars i Oslo

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters på Kullt

Den 26. mars tar den historiske vinprodusenten, Vietti, turen til Kullt for å gi deg en kveld du sent vil glemme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne varmer godt etter skituren
Ukens drink

Denne varmer godt etter skituren

Det fine er at du kan bruke whiskyen du har i skapet. Drinken vil forandre karakter etter hvoedingrediensen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her