Moussaka som i Hellas
Foto: ivanmateev

Moussaka som i Hellas

Kombinasjonen av tomatisert krydret kjøttsaus (lam skal det være), ostesaus og aubergine er rett og slett genial. En smak du alltid vender tilbake til og som det er vanskelig å gå lei av.

Fremgangsmåte

  1. Skjær auberginen i ca 1/2 cm tykke skiver og dryss over saltet.
  2. Brun kjøttdeigen i smør i varm panne. Gni den ut med en gaffel slik at den blir kornete. Tilsett finhakket løk og hvitløk. 
  3. Stek til alt er brunet.
  4. Tilsett paprika i biter, salt, pepper, krydder, vann og tomatpuré.
  5. Kok opp og la alt trekke til en tykk saus, gjerne 15 minutter (mens du lager ostesausen.
  6. Smak til sausen med eventuelt mer salt og krydder.
  7. Visp sammen melk og mel og rør til det koker opp. Ta kjelen av varmen og tilsett revet hvit ost. Avkjøl litt og rør inn eggene.
  8. Smør en ildfast form. Skyll av saltet på aubergineskivene. Legg lagvis kjøttsaus og aubergineskiver og hell ostesausen over. Dryss litt revet ost over til slutt. Stekes i ovn ved 200 C i ca 40 minutter.

Serveres med en grønn salat og eventuelt brød.

Har du lyst på en annen Moussaka  så finner du oppskriftene her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
And med hvitløkssaus er en litt uvanlig kombinasjon, men du verden hvor godt det smaker
Dagens rett

And med hvitløkssaus er en litt uvanlig kombinasjon, men du verden hvor godt det smaker

Posjert andebryst er kanskje litt uvanlig, men metoden beholder all saftighet og med hvitløkssausen blir smaken himmelsk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Denne pastaretten med kamskjell sparker lett fra seg
Dagens rett

Denne pastaretten med kamskjell sparker lett fra seg

Kamskjell gjør denne pastaretten ekstra eksklusiv. Og de konkylieformede pastaskjellene gir den et spennende utseende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene ser du bare her
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene ser du bare her

Det er ikke bare fordi de er sjeldne, men selvsagt først og fremst fordi de er noen riktige godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Høstferiens beste trelitere
+
Ukens vin

Høstferiens beste trelitere

De kommer fra Californias sentrale kystnære vinmarker og finnes på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik serverer du fredagsbiffen i klypa
Dagens rett

Slik serverer du fredagsbiffen i klypa

Biff-sandwich med ruccula, bakt paprika og majones er en takknemlig rett siden den kan lages på forhånd og fylles i tursekken eller piknikkurven. Og så kan den varieres i det uendelige.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne japanske whisky sour-vrien har en overraskende ingrediens
+
Ukens drink

Denne japanske whisky sour-vrien har en overraskende ingrediens

Det er nemlig avocado som gir den svakt grønne fargen på denne drinken, som i tillegg har en rekke andre spennende aromaer.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her