Øldampete blåskjell og pølser med rød majones
Foto: Matprat/Mari Svenningsen

Øldampete blåskjell og pølser med rød majones

Med blåskjell til middag blir det fest. Ikke koster de mye, og er langt raskere å tilberede enn du tror. Damper du de i øl og fyller på med pølser blir det et herlig måltid.

Fremgangsmåte

  1. Skyll blåskjellene i kaldt vann, og fjern byssustråder og rur fra skjellene.
  2. Kontroller at alle skjellene er lukket, åpne skjell er døde og skal kastes. Sett skjellene tilside.
  3. Fres løk, stangselleri og pølsebiter i oljen, til grønnsakene er blanke og myke og pølsene har tatt litt farge.
  4. Tilsett blåskjellene og hell i ølet. Legg på lokk og sett over sterk varme. Kok skjellene til de har åpnet seg. Dette tar bare noen minutter.
  5. Smak til kraften med salt og pepper, dryss over hakket persille og server med ferskt brød og hjemmelaget tomat- og hvitløksmajones .

Tips: Plukker du blåskjellene selv, så er det viktig at du sjekker blåskjellvarselet på Matportalen eller Blåskjelltelefonen 820 33 333

Ble du fristet til å se nærmere på andre retter med blåskjell?

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Å bake brød er fantastisk terapi som også gir stor belønning i form av god smak og en følelse av å lykkes
Ukens kake
Oppskrifter hjemmebakt brød

Å bake brød er fantastisk terapi som også gir stor belønning i form av god smak og en følelse av å lykkes

Velg oppskriften som passer din dagsform og innhold i kjøkkenskapet best, blant disse velutprøvde og velsmakende brødene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik håndterer vinprodusentene de mange krisene
+

Slik håndterer vinprodusentene de mange krisene

Vinverdenen står i tre kriser, en miljømessig, en økonomisk forårsaket av fallende etterspørsel og en identitetskrise. Problemene de skaper løses på en rekke ulike måter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

De lekreste bobler finnes på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

De lekreste bobler finnes på 60+ pol

Denne champagne-neoklassikeren er ikke bare nydelig nå, men har dokumentert en usedvanlig god lagringsevne – etter omkorking.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid
+
Ukens vin

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid

På plass på 180 pol, prisen er utrolig god, og den finnes sågar i magnum, også den til svært god pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Kalkun kan også serveres på denne måten
Dagens rett

Kalkun kan også serveres på denne måten

Når den milde kalkunsmaken pakkes inn i karri og kokos, og alt serveres i en gryte, har du en perfekt rett til koldtbordet eller hovedrett om du har mange til bords.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Slik bruker du opp restene etter julematen
Guide
Rester julemat

Slik bruker du opp restene etter julematen

Av restene fra julematen kan du lage mange nok smakfulle munnfuller at det blir nok til flere. Eller bare en rekke gode middager i årets første uke. Her får du oppskriftene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her