Pizzadugnad
Apéritif

Pizzadugnad

Til tross for at pizza er det enkleste du kan lage selv, velger de fleste å raske med seg ukens pizzamiddag fra frysedisken. Ta en liten dugnad og nyt sammen.

Fremgangsmåte

 Bland de tørre ingrediensene godt i en bakebolle. Tilsett vannet og kna deigen til den er jevn og seig. Det krever kanskje litt muskler, så la en voksen ta seg av det. Om deigen virker tørr i begynnelsen, vær likevel tilbakeholden med å tilsette mer vann. Med god elting skal det ikke være nødvendig. Dekk med plast eller lokk og sett på et lunt sted (uten direkte trekk) i minst 12 timer, gjerne et døgn. Del deigen i to like store deler og kjevle den ut (bruk minst mulig mel til utkjevlingen) så tynt som mulig slik at den passer til en firkantet bakeplate (dekket med bakepapir).

Fordel tomatsaus i et tynt lag utover og øvrige ingredienser på toppen av dette. Eventuell ost og friske urter til slutt før pizzaen settes inn i ovnen ved 300 grader (NB over- og undervarme) i 8-10 minutter.

Tomatsausen:
Varm olivenolje i en stekepanne og fres løk og hvitløk til det blir mykt. Tilsett paprikapulver og la frese med noen sekunder. Ha i vinen og la det hele koke helt inn. Tilsett tomatene, oregano og sukker. Kok opp og la småkoke i minst 15 minutter uten lokk. Bruk eventuelt stavmikser til å gjøre sausen helt jevn. Smak til med salt og pepper.

Alternative ostetyper pr. pizza:
1 pk (125 g) mozzarella (helst av bøffelmelk da den er fetere) kuttet i små terninger - en selvfølge til perfekt pizza og passer til alle typer topping men vær oppmerksom på at mozzarella inneholder mye vann og kan gi en litt bløt pizza.

100-125 g revet industrimozzarella (som er noe helt annet) eller norsk ost (Jarlsberg el.l.) - dette er barnas favoritt og et alternativ for at ikke mozzarellaen skal gjøre pizzaen bløt.

1 pk naturell Haukeli-geitost (legges i små klatter oppå) - passer fint sammen med røykt laks

150 g fetaost - passer fint sammen med kraftig spekemat og selvsagt svart oliven og syltet grønn chili.

Friske urter på toppen:

Friske oreganoblader - passer til alt

Friske timianblader - passer til mye, spesielt spekemat

Finhakket estragon eller kjørvel - passer til røykt laks samt all annen sjømat.

Siste finish:
Legg en neve ruccula eller noen store basilikumblader oppå den stekte pizzaen

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven
+
Ukens vin

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven

Den er dessuten en gammel kjenning som det er veldig gledelig at igjen er tilgjengelig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Om du var i tvil: Nordnorsk whisky konkurrerer på likefot med de beste skottene
+
Tester

Om du var i tvil: Nordnorsk whisky konkurrerer på likefot med de beste skottene

Det er fasit etter å ha testet 30 brennevinsnyheter som lanseres i spesialpolet 12. mars.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen
+
Godbiter i pollisten

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen

Den kommer fra en La Morra-vinmark som skiller seg ut.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris
+
Ukens vin

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris

Deres friskhet, fruktighet og ulik grad av terroiravtrykk gjør dem til supre matviner. Og perfekte til å møte våren med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters på Kullt
Matkurs og vinkurs
Winedinner 26. mars i Oslo

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters på Kullt

Den 26. mars tar den historiske vinprodusenten, Vietti, turen til Kullt for å gi deg en kveld du sent vil glemme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene
+
Tester

Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene

De er strengt tatt ikke nyheter, men gamle kjenninger som har fått en velfortjent plass i basisutvalget.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her