Purrestokk med røkt rømme
Foto: Lars Petter Pettersen

Purrestokk med røkt rømme

Purrestokk er ikke hverdagskost, men et produkt som har sin plass i matkulturen. Bare se hva du kan lage av noe som normalt ikke brukes.

Fremgangsmåte

Purre:
Rens ut den tykke margen inni den stokkede purren. Del kjernen i passe lange stokker og kok dem lett i en liten kjele i smørvann til de så vidt er møre. 

Røkt rømme:
Fordel rømmen jevnt utover på et brett. Sett brettet på grillen og fyr opp en liten kjele med røykespon. Legg på lokk slik at flammen kveles og røyken kommer ut. Plasser den i grillen under rømmen, ha på lokk og la stå en halvtimes tid til rømmen har tatt til seg den deilige røyksmaken.

Purreolje:
Bruk det grønne fra purren. Ha i en blander med olje og kjør til jevn masse. Sil og ta vare på oljen. For en mer holdbar olje, varmer du den opp i en kjele  til maks 65 grader. Sil raskt gjennom et filter og oppbevar i kjøleskap.

Tips:
I stedet for rømme kan du bruke crème fraîche.

Servering:
Varm opp rømmen og smak til med salt, pepper, noen dråper sitronsaft og grønn purreolje.

Variasjon:
Du kan selvfølgelig servere purrestokken med vanlig pisket rømme om du vil – eller med varm rømmesaus fra panna.

Tips:
Purrestokk, sier du? Hva i all verden er det? Jo – nå skal du høre: Vi tok med denne oppskriften for å introdusere en råvare vi virkelig er glad i, for et større publikum. Når purren går opp i blomst utover i sesongen, blir kjernen fast og ganske hard. Det er denne kjernen som kalles purrestokk. Det har ikke vært vanlig å bruke denne stokken i matlagingen – uansett pleier jo purren å høstes før den blomstrer. Men purrestokken smaker likevel helt fantastisk når den kokes: fyldig og deilig, som en helt egen grønnsak. Vi topper med rømme, som vi har røkt lett for en ekstra smakseffekt.

Spør deg fram hos grønnsakshandleren eller i grønnsaksdisken i butikken om de kan levere purrestokk til deg. Se på det som en innsats for matkulturen: Jo flere som spør, jo lettere vil det etter hvert å bli å få tak i purrestokk. 

Tips:
De ytre lagene av den stokkede purren er trevlete, men kan eventuelt brukes til purrechips eller i gryter eller kraft.

Oppskriften er hentet fra Grønnsakskokeboka, en av fem finalister i Beste norske kokebok 2018.

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Tom Victor Gausdal og Stian Floer

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Denne drinken er forførende god
Ukens drink

Denne drinken er forførende god

Ikke så rart siden den er basert på vodka og hvit sjokoladelikør som smelter perfekt sammen med eller uten noen dråper sjokoladebitter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Ostefondue er den ultimate kveldskos: Smeltet ost, gammelt brød og fjellvin
+
Mat og vin i kombinasjon

Ostefondue er den ultimate kveldskos: Smeltet ost, gammelt brød og fjellvin

At smeltet ost kan gi så mye smak alene, bare med følge av gammelt brød, vet bare den som allerede er en tilhenger av ostefondue på ekte sveitsisk vis. Den perfekte kveldskos som er lett å rigge til selv midt i uka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg
+
Godbiter i pollisten

Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg

En chardonnaychampagne er å finne på de 60 + største polutsalgene – perfekt for valentinsdagen den 14. februar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja
+
Ukens vin

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja

Selv om druen er tempranillo og området er Rioja, snakker vi om en hvitvin.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lær mer om hvitvin
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Lær mer om hvitvin

Lær det grunnleggende om hvitvin og smak deg gjennom åtte ulike viner. Dette kurset passer perfekt for nybegynnere, og krever ingen forkunnskaper.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Bruker skandinavisk sensitivitet i champagneproduksjonen - møt Yvonne Seier Christensen - dansk vinmaker i Côte des Blancs
+

Bruker skandinavisk sensitivitet i champagneproduksjonen - møt Yvonne Seier Christensen - dansk vinmaker i Côte des Blancs

Yvonne Seier Christensen kombinerer det skandinaviske med kunstforståelse, det beste fra Champagne og moderne bærekraftstrategier for å nå sine mål. Og det faller i smak.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her