Rødbetterte med chevre og karamelisert løk
Foto: buddyb76

Rødbetterte med chevre og karamelisert løk

Denne herlige vegetarretten gjør seg godt på festbordet. Lag ekstra mye, for her er det ikke bare vegetarianerne som vil forsyne seg.

Fremgangsmåte

Forvarm ovnen til 200C. 

Rens og skjær løken i tykke skiver. Varm olje og smør i en tykkbunnet kjele på middels-lav varme. Legg i løk, salt og sukker, og stek mens du rører innimellom i ca. 25 minutter. Når løken er helt myk og har begynt å bli gyllen i fargen tilsetter du hvitvin. Stek i ytterligere 10-15 minutter mens du fortsetter å røre til vinen har fordampet og løken har blitt klissete og karamellisert. Plasser på en tallerken, og tørk løken lett med kjøkkenpapir. 

Ta paideigen ut av kjøleskapet og plasser på et stekebrett med bakepapir. Strø karamellisert løk over bunnen, og la det være 1 cm fra kanten. Arranger rødbetskiver og chevreskiver oppå løken, la de overlappe litt og være i et lag,  strø pinjekjerner og timianblader over. Brett kantene over, og plasser i fryseren i 10 minutter.

Ta paien ut av fyrseren, pensle med sammenvispet egg før den stekes i ovnen i 40-55 minutter midt i ovnen til den er gyllen og gjennomstekt. La hvile i 10 minutter før du serverer med Rosenkålsalat med mandler og parmesan og Hasselback-gresskar med lønnesirup & pecanglaze

Tips: 
Lag gjerne karamellisert løk dagen i forveien - plasser den da i en lufttett boks med kjøkkenpapir så den får tørket av seg. Da er det enkelt å sette sammen terten dagen den skal serveres.

Her finner du flere deilige vegetarretter til jul

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Disk opp med unike hvitviner til den norske sjømaten
+
Godbiter i pollisten

Disk opp med unike hvitviner til den norske sjømaten

Det som gjør dem så spesielle er at de er laget av druer som kunne vært brukt til den letteste sherrystilen, men uten spritforsterkning.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Denne knusktørre boblevinen har tatt Norge med storm
+
Ukens vin

Denne knusktørre boblevinen har tatt Norge med storm

Med en pris på 189,90 er den blitt en «go-to»-vin for mange på jakt etter noe som både er rimelig og ikke minst godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En flaske liebfraumilch til nesten samme pris som for en treliter?
+
Godbiter i pollisten

En flaske liebfraumilch til nesten samme pris som for en treliter?

Ja, det er et dristig påfunn som fortjener oppmerksomhet fordi kvaliteten er av en annen verden.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Smakskraft behøver ikke bety høy alkohol
+
Ukens vin

Smakskraft behøver ikke bety høy alkohol

Med 12 prosent er denne rødvinen beviset at også varmklima-vinområder kan lage en vin med både kraft og friskhet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Denne middagen lager du på 15 minutter - og får julestemning på kjøpet
Dagens rett

Denne middagen lager du på 15 minutter - og får julestemning på kjøpet

Vi er midt i juleinnspurten, og da er dette lettlagde middagsforslaget med risotto og julepålegg eller rester perfekt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Verdens mest bærekraftige restaurant har også tre stjerner
+

Verdens mest bærekraftige restaurant har også tre stjerner

Aponiente har ikke bare tre Michelinstjerner, men er også verdens mest bærekraftige restaurant som vekker oppmerksomhet langt utenfor Spanias grenser, og ikke bare for maten.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her