Rødbetterte med chevre og karamelisert løk
Foto: buddyb76

Rødbetterte med chevre og karamelisert løk

Denne herlige vegetarretten gjør seg godt på festbordet. Lag ekstra mye, for her er det ikke bare vegetarianerne som vil forsyne seg.

Fremgangsmåte

Forvarm ovnen til 200C. 

Rens og skjær løken i tykke skiver. Varm olje og smør i en tykkbunnet kjele på middels-lav varme. Legg i løk, salt og sukker, og stek mens du rører innimellom i ca. 25 minutter. Når løken er helt myk og har begynt å bli gyllen i fargen tilsetter du hvitvin. Stek i ytterligere 10-15 minutter mens du fortsetter å røre til vinen har fordampet og løken har blitt klissete og karamellisert. Plasser på en tallerken, og tørk løken lett med kjøkkenpapir. 

Ta paideigen ut av kjøleskapet og plasser på et stekebrett med bakepapir. Strø karamellisert løk over bunnen, og la det være 1 cm fra kanten. Arranger rødbetskiver og chevreskiver oppå løken, la de overlappe litt og være i et lag,  strø pinjekjerner og timianblader over. Brett kantene over, og plasser i fryseren i 10 minutter.

Ta paien ut av fyrseren, pensle med sammenvispet egg før den stekes i ovnen i 40-55 minutter midt i ovnen til den er gyllen og gjennomstekt. La hvile i 10 minutter før du serverer med Rosenkålsalat med mandler og parmesan og Hasselback-gresskar med lønnesirup & pecanglaze

Tips: 
Lag gjerne karamellisert løk dagen i forveien - plasser den da i en lufttett boks med kjøkkenpapir så den får tørket av seg. Da er det enkelt å sette sammen terten dagen den skal serveres.

Her finner du flere deilige vegetarretter til jul

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten
+

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten

Braastad-familien, nå med Edouard, har for første gang på 150 år fått inn en person utenfor familien til å lage produktene. Aurelien Jayat har lang erfaring fra vin- og champagneindustrien, som kommer til nytte i møtet med det fallende markedet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Brennevin med karakter og krydder dominerer de sterkeste septembernyhetene
+
Tester

Brennevin med karakter og krydder dominerer de sterkeste septembernyhetene

Vi snakker om krydderurtlikører og så vel sitrus- som kremlikør med krydderinnslag. Men også tørre brennevin med mye karakter, og sågar krydder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir
+
Godbiter i pollisten

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir

Stadig flere britiske viner uten bobler kommer til Norge, og de er virkelig overbevisende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Mini-barolo i magnum til knallpris
+
Ukens vin

Mini-barolo i magnum til knallpris

I siste årgang har den fått druer fra topp vinmarker uten at prisen har gått særlig opp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Ikoniske viner fra California til en 5-retters meny
Matkurs og vinkurs
Winedinner 14. oktober i Oslo

Ikoniske viner fra California til en 5-retters meny

Den 14. oktober har du muligheten til å bli bedre kjent med den anerkjente vinprodusenten Sanford, når du får smake på 6 av deres viner til en fantastisk meny.  

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Du blir overrasket over hvor kult tequila og lakris smaker sammen
+
Ukens drink

Du blir overrasket over hvor kult tequila og lakris smaker sammen

Det er eggehviten og lakrissmaken som gir den klassiske margaritamiksen en helt ny karakter.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her