Rosmarinbrød i krukke
Foto: iStockphoto

Rosmarinbrød i krukke

Har du bakt brød i en krukke før? Det må du prøve med denne oppskriften som gir deg rosmarinbrød.

Fremgangsmåte

Rosmarinolje:
Kjør rosmarin og olje i en foodprosessor til du får en helt glatt masse. Denne oljen skal du så bruke i brødene.

Brøddeig:
Bland sammen det tørre (unntatt maldonsaltet) i en bolle med en sleiv. Tilsett vannet og oljen og  bland det hele godt sammen. Dekk med plast. Deigen skal være ganske klissete.

Nå skal deigen heve i 2 timer og strekkes og brettes underveis.

Du trenger fire vanlige terrakottakrukker som rommer ca. 5 dl hver, slike som du ellers bruker til de små plantene dine.

Del den ferdig hevete deigen i 4 like store emner. Klipp bakepapir i 4 firkanter som passer ned i krukkene. Pensle papiret godt med olje og trykk det ned krukkene, pass på at papiret fyller hele krukken innvendig. Legg et deigemne i hver krukke.

Legg et klede over de fire krukkene og sett til heving. La heve til deigen er dobbelt så stor. Dette kan ta fra 1 til 2 timer, avhengig av hvor varmt det er i rommet. Pensle de ferdige brødene med rosmarinolje og strø med maldonsalt rett før steking.

Sett brødene i varm stekeovn på 230 °C. Stek i ca. 30 minutter til brødene høres hule ut når du banker på dem.

Tips:
Stek deigen som et vanlig brød, med eller uten form. Bare husk å pensle godt med olje og salt før steking.

Oppskriften er hentet fra Bakeboka, finalist i Beste Norske Kokebok 2013, signert Sverre Sætre

Alle kan bli en dyktig brødbaker

Er du klar for å prøve surdeig?

Brød kan bakes i krukke - må prøves

Dette brødet er som et måltid i seg selv

Ost i loffdeigen gir ekstra smak

Dette kan bli din nye grovbrødfavoritt

Havre er supersunt

Morsomt og saftig med byggmel

Rug og spelt gir maksimalt med smak

Dette brødet skal ikke eltes

Se alle våre andre gode brødoppskrifter 

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Sverre Sætre

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Er du Lennart-fan, vil du garantert like denne drinken
Ukens drink

Er du Lennart-fan, vil du garantert like denne drinken

Til tross for et litt merkelig navn er denne drinken absolutt en du bør prøve. Med den populære pærelikøren Xante og ingen vodka, blir dette en lettere men fortsatt smakfull utgave av Lennart .

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Her er sommerens beste nyheter av brennevin, øl, sider, sake og alkoholfritt
+
Tester

Her er sommerens beste nyheter av brennevin, øl, sider, sake og alkoholfritt

Noen av dem kan sågar tas med til en strand nær deg, i skyggen under en parasoll eller for å holde myggen unna på fjellhytta eller teltturen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Må testes: Spennende britisk nykomling
+
Godbiter i pollisten

Må testes: Spennende britisk nykomling

For hvem kan si nei til lekre bobler, like syrefrisk og mineralsk chardonnay eller en sjarmerende rosevin?

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vilt god historisk hvitvinsvaluta fra Alentejo
+
Ukens vin

Vilt god historisk hvitvinsvaluta fra Alentejo

Denne hvitvinen hamler opp med (nesten) alt av chablis til sjømat og vegetar - og er friskere enn sine nordeuropeiske brødre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Pizza er kanskje den beste måten å servere kjøttboller på
Dagens rett

Pizza er kanskje den beste måten å servere kjøttboller på

Om du går for 100 prosent hjemmelaget, eller velger halvfabrikata for noen av elementene, er det tid og energi som avgjør.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Nyheter i basis: Pinot noir-kupp fra Sonoma Coast
+
Tester

Nyheter i basis: Pinot noir-kupp fra Sonoma Coast

Det er en av de mest interessante vinnyhetene i basis i juli. Men også

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her