Saganaki-skalldyr - med norsk vri
Apéritif

Saganaki-skalldyr - med norsk vri

Fremgangsmåte

Lag tomatsaus ved å frese løk, hvitløk, gulrot og stangselleri samt paprika i olivenolje til mykt. Tilsett hvitvin og kok inn. Hell tomatboksens innhold i kjelen og la småkoke i 10 minutter.

Kok opp fiskekraften i en annen kjele og la den koke til halvparten gjenstår. Alternativt kan du bruke fiske- eller grønnsaksbuljong. Tilsett tomatsausen og kok opp. Smak til med salt og pepper. Spe eventuelt med litt vann hvis den blir for tykk.

Varm olivenolje i en vid panne og fres rekene raskt på hver side. Hell over tomatsausen. Hvis du velger krabbe, tilsettes den sammen med tomatsausen. Tilsett fetaterningene og morrpølseskivene og gi et raskt oppkok. Dryss over finhakket persille. Server med godt brød og gjerne en grønn salat.

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter
+
Ukens vin

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter

De er både billigere og mye bedre enn storselgerne samtidig som den bidrar til å hjelpe ansatte og bedrifter i restaurantbransjen på hjemmebane.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Dette er trolig det eneste du får smake av Keller i denne årgangen
+

Dette er trolig det eneste du får smake av Keller i denne årgangen

Klaus Peter Keller slipper 3252 flasker i TU 3. juni, og det er ikke så mye mer derfra som kommer av 2025-årgangen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Slik har du ikke smakt alvarinho før
+
Godbiter i pollisten

Slik har du ikke smakt alvarinho før

Det er ikke bare emballasjen som skiller denne vinen fra alle andre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer
+
Ukens vin

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer

Ikke fordi den er lett, men fordi den har en saltmineralsk kirsebærkarakter som gjør den veldig fristende å drikke.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Med  byggris og avocado blir rekesalaten ekstra mettende
Dagens rett

Med byggris og avocado blir rekesalaten ekstra mettende

Byggris og avocado er det som skal til for å gjøre en håndfull reker eller andre skalldyr til et fullverdig måltid. Smaker knallgodt gjør det også.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Fem nye stjerner til Norge hvor noen har ventet lenger enn andre - dette er nå verdens nordligste michelinrestaurant

Gaptrast i Bergen får to stjerner mens Kvitnes Gård, Vesterålen, Credo, Oslo og Mirabelle,Austevoll, belønnes med sin første. Sammen har de utvidet det gastronomiske Norge.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her