Saras hjemmelagde maissuppe
Sara Johansson, restaurant Einer

Saras hjemmelagde maissuppe

Denne fyldige og deilige suppen lager du med råvarer fra nærbutikken eller nærmeste grønnsaksutsalg. Du kan bruke hermetiske maiskolber.

Fremgangsmåte

  1. Hakk løken fint sammen med chilien. Varm 2 ss smør i en stor kjele, ha oppi løk og chili  og stek til mykt. Ha buljongen i samme kjele, den kan stå å småkoke litt underveis.
  2. Om du bruker fersk mais:
    Sett ovnen på 180 grader. Bak maiskolbene med 2 ss smør i ovnen til de blir svakt gylne.
  3. Om du bruker hermetiske maiskolber:
    Siden hermetisk mais er ferdig kokt, trenger den ikke mer varmebehandling enn 2 ss smeltet smør som helles over maiskornene før de kjøres til pure. 
  4. Kutt av maisen fra 3 av kolbene og bruk deretter en stavmikser for å lage en myk pure av den kuttede maisen.
  5. Ha maispureen og kjernene fra den siste kolben i buljongkjelen og kok opp.
  6. Smak til med sitron, salt og pepper.
  7. Skyll purren og kutt i tynne ringer. Brukes som topping på suppen.  

Tips:
Suppen er vegetarisk, men kan toppes med det du måtte ha i kjøleskapet som kimchi, reker, ristede solsikkekjerner eller sprøstekt bacon.

Hvitløksbrødet kan du enkelt lage sjøl av gammelt brød som smøres godt med hvitløk og masse smør (ikke noe å spare på her altså), og så inn i ovnen. Dun kan blande inn litt gressløk eller andre urter i smøret om så ønskes.

Har du ikke gammelt brød hjemme, koster First Prices hvitløksbrød mindre en 1 pose chips og er faktisk det beste (et hett tips fra gode kokkevenner).

Til denne suppen foreslår Sara Johansson Mother Rock Celeste Chenin Blanc, men det finnes også andre alternativer nedenfor. 

Her finner du mange oppskrifter med mais

Her finner du mange flere deilige supper

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Sara Johansson, restaurant Einer

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Lag en vri på lussekattene i år: Safranboller med pistasjnøtter
Ukens kake

Lag en vri på lussekattene i år: Safranboller med pistasjnøtter

Safranboller er en luciaklassiker, som her får en vri med godt pistasjfyll. De smaker derfor godt også på andre dager enn den 13. desember.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Søndagsmiddagen blir ikke bedre enn med det lekreste fra norsk natur - med hjelp av vin utenfra
Dagens rett

Søndagsmiddagen blir ikke bedre enn med det lekreste fra norsk natur - med hjelp av vin utenfra

Reinsdyrfilet, portvinsaus. Hva mer kan du ønske deg? Bortsett fra noe godt i glasset. Oppskrift og drikkeforslag finner du her.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disk opp med unike hvitviner til den norske sjømaten
+
Godbiter i pollisten

Disk opp med unike hvitviner til den norske sjømaten

Det som gjør dem så spesielle er at de er laget av druer som kunne vært brukt til den letteste sherrystilen, men uten spritforsterkning.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Denne knusktørre boblevinen har tatt Norge med storm
+
Ukens vin

Denne knusktørre boblevinen har tatt Norge med storm

Med en pris på 189,90 er den blitt en «go-to»-vin for mange på jakt etter noe som både er rimelig og ikke minst godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Har du medisterpølse, har du det som trengs til en herlig pastarett som denne
Dagens rett

Har du medisterpølse, har du det som trengs til en herlig pastarett som denne

Ta for deg av julespesialitetene og lag en superrask hverdagsrett.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

By på en lekker fiskegryte denne helgen
Dagens rett

By på en lekker fiskegryte denne helgen

Denne oppskriften bruker noe av alt det gode du finner i butikken for tiden.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her