Scampi med Creolsk BBQ-Shrimp-saus

Fremgangsmåte

Skyll og rens scampien slik at bare skallet på halen er igjen. Legg scampiene i en bolle og tørk dem før de friteres.
 
Sausen lages i en bolle som senere settes i vannbad på en plate. Smelt smøret og la det avkjøle. Bruk bare to dl olivenolje til BBQ-sausen, resten brukes til friteringen.
 
Chilisausen og Worschestersausen blandes inn i smøret og olivenoljen. Press ut saften fra de to sitronene og tilsett i sausen. Rør rundt.
 
Ha i persillen, seafood-krydder, Tennessesunshinesauce og Oystershrimpsause. Vær ytterst forsiktig med Smoken. For mye ødelegger maten. Prøv med en halv ss først og ha i litt etter hvert. Du må smake deg til. Sausen skal ikke smake for mye Smoke. Til slutt presser du hvitløksfeddene og har det i sausen.
 
Sett sausen i vannbad. Kok opp vann til like før kokepunktet. Sett bollen i kjelen og la den stå slik en stund. Skulle sausen sprekke eller skille seg, tilsett en eller to ss med lunket vann og rør sammen til den binder seg.
 
Bruk resten av oljen til å fritere scampiene med. Varm opp og når det nærmer seg kokepunktet, legg scampiene i. Ikke alle på en gang, 4-5 om gangen holder. La dem frese i 1/2 minutt før du fisker dem opp og legger dem på en tallerken.
 
Når alle er ferdige, heller du BBQ-sausen i en kjele og legger scampiene oppi. Kok raskt opp under omrøring. Server med brød og en liten enkel salat til. Ris er heller ikke så verst til, men husk det er kun en forrett, ikke en hovedrett.
 
Denne oppskriften er vel utprøvd, og justert ved flere anledninger slik at den er blitt best mulig. Har alltid vært et blinkskudd ved festlige anledninger.
 

Sendt inn av Oliver Orskaug

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Slike chenin blancer tar alle matmessige utfordringer
+
Godbiter i pollisten

Slike chenin blancer tar alle matmessige utfordringer

Savennières er en av vinverdenens skjulte perler som også lagrer veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Gresk hvitvin er i vinden – til topp priser
+
Ukens vin

Gresk hvitvin er i vinden – til topp priser

Og disse utgavene fungerer like godt hjemme en høstkveld som i Hellas om sommeren.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Madeira på en helt annen og like fullt unik måte
+
Godbiter i pollisten

Madeira på en helt annen og like fullt unik måte

Tørr bordvin fra Madeira vekker stadig større interesse – og denne er et strålende bevis på hva øya langt ute i havet kan by på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp fra Bordeaux' østside
+
Ukens vin

Knallkjøp fra Bordeaux' østside

5 år gammel bordeaux til 189,90 kroner som også smaker veldig godt er ikke hverdagskost. Spesielt ikke når den kommer fra en slik familiehistorie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Pai gir sikker middagsseier
Dagens rett
Skinke- og løkpai

Pai gir sikker middagsseier

Pai frister alltid, og her får du en klassisk oppskrift som alle kan klare.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Spesialpol brennevin: Lek med røyk og fat gir imponerende uttelling
+

Spesialpol brennevin: Lek med røyk og fat gir imponerende uttelling

Det er en overvekt av whisky - med ulik grad av røyk og fatkombinasjoner blant nyhetene i spesialpolet - og det er vel det folk vil ha. I hvert fall nå som det nærmer seg jul.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her