Scampi med Creolsk BBQ-Shrimp-saus

Fremgangsmåte

Skyll og rens scampien slik at bare skallet på halen er igjen. Legg scampiene i en bolle og tørk dem før de friteres.
 
Sausen lages i en bolle som senere settes i vannbad på en plate. Smelt smøret og la det avkjøle. Bruk bare to dl olivenolje til BBQ-sausen, resten brukes til friteringen.
 
Chilisausen og Worschestersausen blandes inn i smøret og olivenoljen. Press ut saften fra de to sitronene og tilsett i sausen. Rør rundt.
 
Ha i persillen, seafood-krydder, Tennessesunshinesauce og Oystershrimpsause. Vær ytterst forsiktig med Smoken. For mye ødelegger maten. Prøv med en halv ss først og ha i litt etter hvert. Du må smake deg til. Sausen skal ikke smake for mye Smoke. Til slutt presser du hvitløksfeddene og har det i sausen.
 
Sett sausen i vannbad. Kok opp vann til like før kokepunktet. Sett bollen i kjelen og la den stå slik en stund. Skulle sausen sprekke eller skille seg, tilsett en eller to ss med lunket vann og rør sammen til den binder seg.
 
Bruk resten av oljen til å fritere scampiene med. Varm opp og når det nærmer seg kokepunktet, legg scampiene i. Ikke alle på en gang, 4-5 om gangen holder. La dem frese i 1/2 minutt før du fisker dem opp og legger dem på en tallerken.
 
Når alle er ferdige, heller du BBQ-sausen i en kjele og legger scampiene oppi. Kok raskt opp under omrøring. Server med brød og en liten enkel salat til. Ris er heller ikke så verst til, men husk det er kun en forrett, ikke en hovedrett.
 
Denne oppskriften er vel utprøvd, og justert ved flere anledninger slik at den er blitt best mulig. Har alltid vært et blinkskudd ved festlige anledninger.
 

Sendt inn av Oliver Orskaug

Drikke som passer til denne oppskriften

  • Frankrike
    Frankrike
    Volum: 0.75 l Pris: 250.00 kr Bestillingsutvalget
    87 POENG
Forsiden akkurat nå
Kvinnedagsmenyen skal feires med noe ekstra godt
Dagens rett

Kvinnedagsmenyen skal feires med noe ekstra godt

Om du ikke feirer 8. mars, vil du likevel overbevises av disse to oppskriftene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Noen ganger smaker det helt klassiske aller best - som en reinsdyrstek med viltsaus og hasselbackpoteter
Dagens rett

Noen ganger smaker det helt klassiske aller best - som en reinsdyrstek med viltsaus og hasselbackpoteter

Det finnes knapt noen bedre søndagsmiddag enn nettopp en viltstek - snakk om en perfekt avslutning på uken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen
+
Godbiter i pollisten

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen

Den kommer fra en La Morra-vinmark som skiller seg ut.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris
+
Ukens vin

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris

Deres friskhet, fruktighet og ulik grad av terroiravtrykk gjør dem til supre matviner. Og perfekte til å møte våren med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Sats på dette kjappe alternativet til fredagskosen
Dagens rett

Sats på dette kjappe alternativet til fredagskosen

Pitabrød fylt med med krydret svinekjøtt er et supert alternativ til fredagstacoen eller når du bare har det travelt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Cosmopolitan er en selvfølge på kvinnedagen - her med noen vrier
Ukens drink

Cosmopolitan er en selvfølge på kvinnedagen - her med noen vrier

Drinken Cosmopolitan kalles ofte litt nedlatende for en "jentedrink", men det er ikke på grunn av smaken og styrken for den har godt med personlighet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her