Sildeboller
Foto: iStockphoto

Sildeboller

Denne oppskriften er en norsk variant av de klassiske bolinhos. Disse er laget med sild, potetmel og krydder. Serveres med paprikamajones.

Fremgangsmåte

  1. Sildeboller:
  2. Del silda i biter og ha den sammen med øvrige ingredienser bortsett fra potetmelet i en food prosessor. Kjør i 10 sekunder.
  3. Juster konsistensen forsiktig med potetmel eller melk. Du skal ha en seig og passe fast masse som formes til små boller.
  4. Hvis du frityrsteiker bollene, bør du rulle dem i strøkavring. Hvis du steiker i olje i panna, er det ikke nødvendig. Stek et minutt på hver side til gjennomstekt.
  5. Paprikamajones:
  6. Del paprikaen i fire deler og grill enten i ovn eller på grill til skinnet er svart. Legg paprikaene i en tykk plaspose til de er kalde nok til å kunne skrelles.
  7. Skrell av skinnet og kjør i food processor med egg, tabasco, hvitløk og sitron.
  8. Hell i oljen i en tynn stråle mens du kjører på saktere hastighet. Smak til salt og pepper og bland i urtene.

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben
+
Ukens vin

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben

159,90 er virkelig billig i dagens prisleie, og i hvert fall når den er så vellaget som denne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Dette er blant vinene som er aller strengest kvotert på spesialslippet i august
+
Tester

Dette er blant vinene som er aller strengest kvotert på spesialslippet i august

Kultstatusen for de beste produsentene i flere av Loire-appellasjonene, øker jevnt og trutt. Det gjør også prisene, så det er nå det lønner seg å kjøpe.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kupp for sensommerlig rødvinskos
+
Godbiter i pollisten

Kupp for sensommerlig rødvinskos

Gamay fra Morgon (og en av de beste vinmarkene) er den perfekte rødvin for lune augustkvelder

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris
+
Ukens vin

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris

Hvitvin fra Rhône som både har moderat alkohol, god friskhet og en veldig gunstig pris, er sjelden vare.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Den perfekte etter-ferie-middagen smaker også veldig godt
Dagens rett

Den perfekte etter-ferie-middagen smaker også veldig godt

Du har kanskje spist godt i ferien, og leter etter en ikke for brå overgang til hverdagsmenyen. Da er denne enkle fiskegratengen løsningen.  Den kan også lages av rester.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Steinsopp er skogens konge - her får du vite hvorfor
Guide

Steinsopp er skogens konge - her får du vite hvorfor

Steinsoppen er rikere smaksmessig og enda mer fleksibel i kjøkkenet enn kantarellen. Og så liker den vinfølge med mye smak.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her