Sildeboller
Foto: iStockphoto

Sildeboller

Denne oppskriften er en norsk variant av de klassiske bolinhos. Disse er laget med sild, potetmel og krydder. Serveres med paprikamajones.

Fremgangsmåte

  1. Sildeboller:
  2. Del silda i biter og ha den sammen med øvrige ingredienser bortsett fra potetmelet i en food prosessor. Kjør i 10 sekunder.
  3. Juster konsistensen forsiktig med potetmel eller melk. Du skal ha en seig og passe fast masse som formes til små boller.
  4. Hvis du frityrsteiker bollene, bør du rulle dem i strøkavring. Hvis du steiker i olje i panna, er det ikke nødvendig. Stek et minutt på hver side til gjennomstekt.
  5. Paprikamajones:
  6. Del paprikaen i fire deler og grill enten i ovn eller på grill til skinnet er svart. Legg paprikaene i en tykk plaspose til de er kalde nok til å kunne skrelles.
  7. Skrell av skinnet og kjør i food processor med egg, tabasco, hvitløk og sitron.
  8. Hell i oljen i en tynn stråle mens du kjører på saktere hastighet. Smak til salt og pepper og bland i urtene.

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med helgrillet indrefilet av storfe med frisk aspargessalat på menyen blir det fest
Dagens rett

Med helgrillet indrefilet av storfe med frisk aspargessalat på menyen blir det fest

Venter du storinnrykk i helgen, er dette noe som vil vekke begeistring hos så vel liten som stor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slike grillspyd er en innertier på varme sommekvelder
Dagens rett
Sjømatspyd

Slike grillspyd er en innertier på varme sommekvelder

Duften av grillet sjømat er sommer og ferie og er perfekt meny for midtsommerfesten som jo er starten på sommeren for de fleste.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den
+
Godbiter i pollisten

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den

Det er ikke bare at disse vinene kommer fra en anonym adresse i Rheinhessen, men stilen bidrar til å skape ny interesse for Tysklands viktigste og hurtigst voksende vinstiler.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Topp sommerhvitvin for 200 kroner
+
Ukens vin

Topp sommerhvitvin for 200 kroner

Den har alt du trenger for å løfte sommermåltidet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Forsiden akkurat nå - 6

Er ripsene i hagen modne, skal du bake denne herlige sjokoladekaken
Ukens kake

Er ripsene i hagen modne, skal du bake denne herlige sjokoladekaken

Denne uken gir vi deg oppskriften på en kontrastfylt kake. En saftig mørk sjokoladebunn toppet med et tykt lag hvit krem og fristende røde rips.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her