Skinnstekt kveite
Geir Årvik

Skinnstekt kveite

Fremgangsmåte

Kveiten fileteres men skinnet beholdes på. Skjær kveiten i porsjonsstykker a 200 g og dryss på grovsalt. La kveiten ligge en time før videre tilberedning.

Saus 4 porsjoner:
Kok inn 2 dl kraft, 1 ss tomatpure og 1/2 dl rødvin til ca det halve. Smak til med evt salt og pepper. Pisk inn 1-2 ss smør. OBS må ikke koke etterpå. Hold sausen varm.
Mandelpotetpure 4 porsjoner:
Skrell og kok mandelpoteter uten salt. (3-4 mandelpotet pr person avhengig av størrelse) Sil av kokevannet. Tilsett 2 ss smør og mos godt sammen. Spe med fløte til passe konsistens. Smak til med nyrevet muskat, hvit pepper og salt.

Skyll grovsaltet av kveita og tørk godt. Legg kveiten i god varm panne med litt smør og olivenolje. Skinnsiden skal ligge ned. Skru ned varmen og la kveiten steike til du ser at varmen trekker igjennom.

Anrett kveiten på nydampet asparges midt på tallerkenen. Anrett saus rundt og legg så mandelpotepure på ene siden. Legg litt stekt sopp på kveiten og pynt med 2-3 stekte sherrytomater (disse legger du et øyeblikk i pannen sammen med soppen så de blir lune).

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Geir Årvik

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Super syrah i flere innpakninger – på et pol nær deg
+
Ukens vin

Super syrah i flere innpakninger – på et pol nær deg

Tre virkelig gode syraher servert på ulike måter, men fra samme magiske hånd.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Credo på Nasjonalbiblioteket er en unik satsing på matkulturformidling
+

Credo på Nasjonalbiblioteket er en unik satsing på matkulturformidling

Heidi Bjerkans Credo har gjenoppstått i sin tredje og helt nye versjon på Nasjonalbiblioteket i Oslo, hvor formidling av ekte matkultur er hovedmålet – og det for alle budsjetter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disk opp med unike hvitviner til den norske sjømaten
+
Godbiter i pollisten

Disk opp med unike hvitviner til den norske sjømaten

Det som gjør dem så spesielle er at de er laget av druer som kunne vært brukt til den letteste sherrystilen, men uten spritforsterkning.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Denne knusktørre boblevinen har tatt Norge med storm
+
Ukens vin

Denne knusktørre boblevinen har tatt Norge med storm

Med en pris på 189,90 er den blitt en «go-to»-vin for mange på jakt etter noe som både er rimelig og ikke minst godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Glad i musserende vin? Smak forskjellene og finn din favoritt!
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking lørdager kl. 14.30 i Oslo

Glad i musserende vin? Smak forskjellene og finn din favoritt!

Er du nysgjerrig på hva som faktisk er forskjellen på musserende viner? Denne ettermiddagen får du muligheten til å smake 6 ulike musserende viner. En perfekt vinsmaking for vennegjengen!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Juleskinke og rødkål i paien er kjempegodt
Dagens rett

Juleskinke og rødkål i paien er kjempegodt

Har du rester igjen etter førjulsfesten, er det en pai du skal lage. Prøv bare denne oppskriften selv med juleskinke og rødkål.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her