Spicy nuddelsuppe med biff
Foto: caoyu36

Spicy nuddelsuppe med biff

Med aromatiske krydder fra Schezuan provinsen i Kina og smaksrik høyrygg får du en nydelig nuddelsuppe med mørt kjøtt, herlig kraft og friske urter. Dette er en real smaksbombe av en suppe som virkelig varmer!

Fremgangsmåte

Skjær høyryggen i biter på 3x3cm.

Varm en støpejernsgryte over middels-høy varme og brun høyryggen i stekeolje i flere omganger. Legg til side. 

Knus ingefær og hvitløksfedd med en kjevle. Ha i gryten sammen med vårløk og løk, og stek til løken er gjennomsiktig. Tilsett kinesisk chiliolje og krydder og stek videre i et par minutter. Rør så inn grovhakket tomat, soyasaus, mirin, sukker, vann og ha i den stekte høyryggen. Kok opp, skru ned til lav varme og la småputre under lokk i ca 3 timer. Skum av suppen underveis. 

Når kjøttet er mørt, sil av kraften, plukk kjøttet ut av silen og legg til side. 

Rensk kjøttet for eventuelt bein og fett, og riv eller skjær kjøttet i mindre biter så det blir lett å spise med en skje. Ha tilbake i kraften.

Kok opp nudler etter anvisning på pakken og hell av kokevannet. Legg nudlene i skåler, hell over den gode kraften og rikelig med oksekjøtt. Topp med fersk koriander, finsnittet vårløk, sesamfrø og noen dråper sesamolje.

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Spiste du ikke kalkun på nyttårsaften - benytt sjansen nå
Dagens rett

Spiste du ikke kalkun på nyttårsaften - benytt sjansen nå

Med denne oppskriften blir kalkunfileten ekstra god. Hemmeligheten er å trekke den i en krydderkraft og selvsagt kjøre på med mye godt tilbehør.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Med denne fiskesuppen blir det feststemning
Dagens rett
Fiskesuppe med torsk og reker

Med denne fiskesuppen blir det feststemning

Det er ikke mer enn torsk og reker som skal til. Mye god smak for en liten innsats.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Et av de aller beste kjøpene i basis
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste kjøpene i basis

I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Villa Paradiso inviterer til italiensk aften med 5 retter og 5 viner
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 13. februar i Oslo

Villa Paradiso inviterer til italiensk aften med 5 retter og 5 viner

Smak nydelig mat og vin med levende musikk i bakgrunnen på Villa Paradiso Munch Brygge. Dette blir en kveld du sent vil glemme!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her