Hellstrøms oppskrift på torskerygg
Foto: Anita Rennan

Hellstrøms oppskrift på torskerygg

På midten av nittitallet sto denne populære torskeretten på menyen på Bagatelle. Hellstrøm står bak oppskriften.

Fremgangsmåte

  1. Bruk renskåret, ultrafersk torskerygg eller skrei i sesongen (feb–mars).
  2. Torsk:
    Legg torskeryggen på et fat med skinnsiden opp og dekk med havsalt over og under. La dette stå i ca. 20 minutter og skyll deretter bort saltet. Tørk fisken med et kjøkkenhåndkle, og del den i 4 passende stykker.
  3. Varm en jernpanne med olivenolje, og stek fisken i ca. 15 minutter på medium varme og kun på skinnsiden.
  4. Potetpure: 
    Kok opp melk og smør i en kasserolle. Del mandelpoteter i to eller fire og kok i en kasserolle til de er møre. Slå av vannet og sett kasserollen tilbake på varmen.
  5. Tilsett den varme melke- og smør-blandingen og rør til en glatt og kremet konsistens. Tilsett mer melk hvis pureen er tykk. (Kvaliteten på potetene er avgjørende.)
  6. Saus: 
    Skrell og finhakk hvitløk, persille og gressløk, og bland dette med ingefær og soyasaus. 
  7. Varm smøret til det blir nøttebrunt, og tilsett soyasausblandingen når fisken er ferdigstekt og mandelpotetpureen er anrettet på varme tallerkener.
  8. Sausen fordeles rundt pureen, fisken på pureen, og ha på et dryss med piment d’Espelette helt til slutt.

Tips:
Hvis du ikke får tak i piment d'Espelette (som er en sterk paprikatype fra sørvest-Frankrike - men som selges i velassorterte matbutikker), kan du bruke annen type paprikapulver, mild eller sterk, avhengig av hva du foretrekker. 

Har du lyst på andre oppskrifter med torsk ligger de her

Her finner du over 30 oppskrifter laget av Eyvind Hellstrøm

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Eyvind Hellstrøm fra kokeboken Truls à la Hellstrøm, finalist i Beste norske kokebok 2017

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
I dag blir det en ekstra smaksrik vri på laksen
Dagens rett

I dag blir det en ekstra smaksrik vri på laksen

Det tar mye kortere tid å lage pulled laks enn kjøtt. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Lag en påskevri på biffmiddagen
Dagens rett

Lag en påskevri på biffmiddagen

Biff og appelsin er kanskje ikke det første du tenker på, men du kommer til å bli overbevist av denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Trå til med mør og saftig entrecôte
Dagens rett

Trå til med mør og saftig entrecôte

Skikkelig fredagsstemning blir det rundt middagsbordet med denne oppskriften på grillet entrecôte med spinatpoteter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Egg, rom og litt ekstra smak gir den riktige påskestemningen
Ukens drink

Egg, rom og litt ekstra smak gir den riktige påskestemningen

Rum flip er det nærmeste du kommer eggelikør, men altså mye bedre og lettere å drikke.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her