Hellstrøms oppskrift på torskerygg
Foto: Anita Rennan

Hellstrøms oppskrift på torskerygg

På midten av nittitallet sto denne populære torskeretten på menyen på Bagatelle. Hellstrøm står bak oppskriften.

Fremgangsmåte

  1. Bruk renskåret, ultrafersk torskerygg eller skrei i sesongen (feb–mars).
  2. Torsk:
    Legg torskeryggen på et fat med skinnsiden opp og dekk med havsalt over og under. La dette stå i ca. 20 minutter og skyll deretter bort saltet. Tørk fisken med et kjøkkenhåndkle, og del den i 4 passende stykker.
  3. Varm en jernpanne med olivenolje, og stek fisken i ca. 15 minutter på medium varme og kun på skinnsiden.
  4. Potetpure: 
    Kok opp melk og smør i en kasserolle. Del mandelpoteter i to eller fire og kok i en kasserolle til de er møre. Slå av vannet og sett kasserollen tilbake på varmen.
  5. Tilsett den varme melke- og smør-blandingen og rør til en glatt og kremet konsistens. Tilsett mer melk hvis pureen er tykk. (Kvaliteten på potetene er avgjørende.)
  6. Saus: 
    Skrell og finhakk hvitløk, persille og gressløk, og bland dette med ingefær og soyasaus. 
  7. Varm smøret til det blir nøttebrunt, og tilsett soyasausblandingen når fisken er ferdigstekt og mandelpotetpureen er anrettet på varme tallerkener.
  8. Sausen fordeles rundt pureen, fisken på pureen, og ha på et dryss med piment d’Espelette helt til slutt.

Tips:
Hvis du ikke får tak i piment d'Espelette (som er en sterk paprikatype fra sørvest-Frankrike - men som selges i velassorterte matbutikker), kan du bruke annen type paprikapulver, mild eller sterk, avhengig av hva du foretrekker. 

Har du lyst på andre oppskrifter med torsk ligger de her

Her finner du over 30 oppskrifter laget av Eyvind Hellstrøm

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Eyvind Hellstrøm fra kokeboken Truls à la Hellstrøm, finalist i Beste norske kokebok 2017

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven
+
Ukens vin

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven

Den er dessuten en gammel kjenning som det er veldig gledelig at igjen er tilgjengelig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Om du var i tvil: Nordnorsk whisky konkurrerer på likefot med de beste skottene
+
Tester

Om du var i tvil: Nordnorsk whisky konkurrerer på likefot med de beste skottene

Det er fasit etter å ha testet 30 brennevinsnyheter som lanseres i spesialpolet 12. mars.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen
+
Godbiter i pollisten

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen

Den kommer fra en La Morra-vinmark som skiller seg ut.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris
+
Ukens vin

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris

Deres friskhet, fruktighet og ulik grad av terroiravtrykk gjør dem til supre matviner. Og perfekte til å møte våren med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smeltet ost og sprøstekt tortilla går i en egen mage: Grillet quesedilla med chorizo
Dagens rett

Smeltet ost og sprøstekt tortilla går i en egen mage: Grillet quesedilla med chorizo

Denne oppskriften er en innertier på ethvert middagsbord, for den er både rask og utrolig god.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene
+
Tester

Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene

De er strengt tatt ikke nyheter, men gamle kjenninger som har fått en velfortjent plass i basisutvalget.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her