Vingelé med skogsbær og mandelkaker
Foto: Inkognito

Vingelé med skogsbær og mandelkaker

Lag en skikkelig festdessert med vingelé, skogsbær og mandelkaker. Garantert en suksess hos alle du har rundt bordet.

Fremgangsmåte

  1. Vingelé:
    Legg gelatinplatene i kaldt vann til de er myke. Ha 1 dl av vinen i en kjele sammen med sukker. Press vannet fra gelatinplatene og ha i kjelen. La smelte på svak varme.
  2. Ta kjelen av platen og ha i resten av vinen. Fordel bærene i fire glass eller i en stor skål. Hell over vinen og sett kaldt i 2-3 timer.
  3. Mandelkaker:
    Bland mandelmasse med eggehvite og sitronskall. Lag en rull og del i 12 biter. Rull bitene til kuler og rull dem i hakket mandel.
  4. Stek midt i ovn på 200 grader i ca 10 min til de har fått pen farge. De skal være litt myke i midten.

Servér gjerne med vaniljekrem smaksatt med likør.

Flere deilige desserter til den store festen finner du her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Inkognito

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere
+
Ukens vin

Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere

«Kattevin» behøver altså ikke komme fra en boks (som til info er en av bestselgerne i trelitersformatet), og denne holder et høyere kvalitetsnivå enn de fleste boksviner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Brokkolisuppe med kokosmelk og sprøstekt halloumi er en svært god kombinasjon
Dagens rett

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene ser du bare her
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene ser du bare her

Det er ikke bare fordi de er sjeldne, men selvsagt først og fremst fordi de er noen riktige godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Høstferiens beste trelitere
+
Ukens vin

Høstferiens beste trelitere

De kommer fra Californias sentrale kystnære vinmarker og finnes på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Prøv disse munnfullene til neste suppemiddag
Dagens rett

Prøv disse munnfullene til neste suppemiddag

Små maispannekaker med bacon setter en ekstra spiss på nesten middag med suppe.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Slik har hi-tech og menneskelig luktesans minimert korkproblemet
+

Slik har hi-tech og menneskelig luktesans minimert korkproblemet

Faren for ødelagt vin på grunn av dårlig korkkvalitet er nærmest minimert, med de siste årenes investeringer i teknologi. Vi ser på hvordan hi-tech og menneskelig luktesans kombineres for å tilby vinprodusenter bærekraftig framstilte vinkorker.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her