FĂ„ Godbiter i pollisten som nyhetsbrev. Se lenger ned for mer informasjon.
Preges av cabernet franc
Vinen signert grev Stephan von Neipperg er preget av sitt hÞyere (40 prosent) innslag av cabernet franc enn hva standarden er i St. Emilion (hvor merlot stÄr for minst to tredeler av arealet). Det gir den et mer elegant preg av mÞrke skogsbÊr, krydder og urter, i trÄd med druens aromaprofil.
Cabernet franc er den nye store druen
Slottet tilhÞrer St. Emilions B-elite, sÄkalt premier grand cru classé B, og befinner seg derfor rett under Angélus, Ausone, Cheval Blanc og Pavie som utgjÞr A-laget. Den er ogsÄ rimeligere enn flere av de andre 14 slottene i B-gruppen.
MĂžt en gammel kjenning fra St. Emilion
Ellers er St. Emilion-klassifiseringen forbundet med mye brÄk. Den siste i 2012, som lÞftet nettopp Canon la GaffeliÚre opp i fÞrstedivisjon (men altsÄ ikke Þverste eliteserie), ble nok en gang mÞtt med store protester. FÞrst og fremst fra de tre slottene som ble degradert fra B-laget i forrige runde i 2006, og som medfÞrte at den opprinnelige klassifiseringen fra 1996 ble gjort gjeldende igjen.
Slik er omrÄdets klassifisering
Plasseringen i dette kartet har ikke uventet mye Ă„ si for inntektspotensialet â selvsagt i kombinasjon med kvaliteten pĂ„ vinen.
Tilbake til rĂžttene
Von Neipperg har levert stadig bedre kvalitet siden han overtok i 1985 selv om han midtveis gjorde et stilskifte, bort fra enkelte av de moderne teknikkene, og tilbake til en mer klassisk stil. Og nettopp i et ikke fullt sÄ rikt Är som 2008, kommer dette ekstra godt til uttrykk.
Aase E. JacobsenFoto: Gunnar Mjaugedal