Mens nordmenn starter julefeiringen allerede i november, har amerikanerne nok med Ä forberede seg til Thanksgiving som fortoner seg som en nesten like viktig hÞytid. Den fjerde torsdagen i november (altsÄ den 24. i Är) samles familien om et stort mÄltid som bugner av hÞstens grÞde. Med helstekt kalkun som det selvfÞlgelige midtpunkt. En norsk og minst like velsmakende vri kan vÊre en stor og feit kylling, helst Þkologisk, fylt med urter og andre godsaker og innbakt i paideig for maksimal saftighet. HÞstlig grÞde pÄ vÄre kanter betyr stort sett rotfrukter som gir et smaksrikt fÞlge fylt av hÞstlig sÞdme. Og sausen lages av stekesjyen som lÞftes med godt brennevin, gjerne calvados.
Inspirasjonen til denne retten fikk jeg pÄ det nyÄpnede Brasserie Blanche i Oslo hvor perlehÞne serveres pÄ denne mÄten. Med hÞstmÞrke utenfor vinduet og varme pÄ peisen ga denne smaksrike og mettende retten den riktige hÞsttakkestemningen. God mat tar tid, bÄde Ä lage og Ä spise, sÄ det gjelder Ä begynne tidlig.
Ăl eller vinMer kraft er det i Haandbryggeriets Indian Pale Ale (varenr. 44586, tilleggsutvalget, for tiden kr 53,20 for 50 cl) som stilmessig skal vĂŠre et relativt bittert Ăžl men som i denne norske utgaven er mer balansert hva bitterhet angĂ„r, ikke minst fordi den meget store fylden og gode rikdommen "pakker" bittertonene godt inn.
En drÞm for Þlelskeren. Imidlertid finnes denne kun i polets tilleggsutvalg, hvilket betyr at varen kun finnes i de utsalg som har tatt den inn (grunnet regler for minstekvanta). Klikk pÄ Þlets navn, og du vil fÄ opp en oversikt som viser deg hvilke utsalg som har Þlet pÄ lager. Selvsagt kan du evt. kontakte ditt lokale pol og hÞre om de er villige til Ä ta inn et lite parti.
RĂždvin er selvsagt like velegnet til. Blant de Ăžkologiske rĂždvinene som er smakt til denne retten passer
californiske Bonterra Shiraz-Carignane-Sangiovese 2002 (47008) aller best. Umiskjennelig krydret shirazpreg men uten dominerende fatpreg, god syre, blĂžte tanniner og fin sĂždme er en god partner til denne hĂžstlige retten.
Rent og alkoholfrittHvis du satser halvÞkologisk slik som en viss sauebonde pÄ P3,
er franske Selection Premiere Crozes Hermitage 2003 (20619) tilnĂŠrmet perfekt til den innbakte kyllingen, saftig og lett krydret med en del varme i ettersmaken. Denne vinen er imidlertid feilaktig betegnet som Ăžkologisk i pollista,
sÄ hvis du insisterer pÄ 100 prosent renhet er det bedre Ä gÄ til naboen Chapoutier som jobber biodynamisk i vinmarkene. Crozes Hermitage "Les Meysonniers" 2001 (45966) som nÄ har byttet til den lettere Ärgangen er slankere enn sin nabo men en mer "riktig" crozes hermitage med sitt kjÞligere og noe mer raffinerte skogsbÊrpreg samt stÞrre syrefriskhet. Og dermed den mest elegante kombinasjonen med kyllingen.
Hvis du tilhÞrer de som aldri fÄr nok kraft i glasset, bÞr du prÞve italienske Brolio Chianti Classico 2012 (699) til! Et godt og svÊrt rikt fÞlge.
Satser du pÄ en alkoholfri middag, eller bare trenger et alkoholfritt alternativ, er det fristende med god gammeldags eplemost til. Eplepresseriet i Sauherad, Epleblomsten, har en treliters boksvariant som finnes i alle Meny-butikker. Den selges ogsÄ i penere flasker til bordbruk samt i Þkologisk utgave fra gÄrdsutsalget i Sauherad. Eplemosten er prima bÄde i seg selv og til denne retten. SÄ vel store som smÄ vil glede seg over Ä fÄ hÞstens grÞde ogsÄ i glasset.
Aase JacobsenFoto: Eva BrĂŠnd