Selv om spesialbutikkene frister med de lekreste sopper, er det sjampinjong, aroma- eller østerssopp de fleste putter i handlekurven. Det er både et spørsmål om tilgjengelighet og om pris. Men sku ikke soppen på hatten, for selv en blekeste sjampinjong blir en smaksopplevelse bare den får litt drahjelp av andre gode ingredienser. Så godt blir det at du trenger kun litt frisk salat, brød og et glass vin ved siden av for at opplevelsen blir fullkommen.
Slik sikres også en god friskhet i den endelige vinen. Som i denne som er mikset av nordmannen Christer Berens, i serien som bærer hans navn. Produsent er Finca Luzón som er en relativt nystartet operasjon styrt av tre familier med lange røtter i den lokale vinmakertradisjon. Men deres viner er topp moderne. Som Cuvée Christer Berens Jumilla 2000. Duften er innbydende med røde og mørke bær, særlig kirsebær, samt jordsmonn og fatkrydder. Smaken er saftig, ikke veldig kompleks men det er nok av den til vårt formål og særlig tatt prisen i betraktning. Det saftige og gode bærpreget matcher soppretten veldig godt. Super vin til så vel småretter og som kosevin men også til ikke for kraftige kjøttretter.
Litt opp i pris og ørlite mer kompleksitet er det i en annen spanjol, nemlig riojavinen Viña Herminia Crianza 2001 (13149) som er å få i mange polutsalg. Her er det mer av det typisk spanske, altså lær, tobakk og fatkrydder i tillegg til friskt bærpreg. Smaken er bløt saftig og leskende. Deilig både til soppen og alene.


Men hvis du ikke er noe glad i spanske viner, finnes det absolutt alternativer. Et er en boksevin, som sørfranske Cuvée Chantal (45744), som er typisk for sin opprinnelse med parfymert duft av bjørnebær og solbær samt noe jordsmonn. Smaken er saftig med bra fylde og bløte tanniner, og god sødmefylt ettersmak som sitter en stund. Veldig behagelig både å drikke alene og til soppretten, og veldig lett å like for mange.
Garantert suksess hvis det er vennineflokken som er samlet rundt soppgryta.