Aspargesterter med blåmuggost og honning
Apèritif

Aspargesterter med blåmuggost og honning

Disse individuelle butterdeigpakkene er fylt med asparges og blåmuggost. Herlige små terter som smaker godt såvel til fest som til matpakke.

Fremgangsmåte

Varm stekeovnen til 160°C med varmluft.

Kjevle ut butterdeigplatene til dobbel størrelse og del i to. Trim aspargesen og del i to på langs. Legg to skiver blåmuggost på midten av butterdeigen. Legg så 6stk aspargesskiver oppå osten. Ha over ca 1 ts olienolje, salt, pepper og et par kvaster frisk timian. Løft to motsatte hjørner av butterdeigen og pakk dem rundt aspargesen og trykk ned for å forsegle. Pensle butterdeig med egg og strø på salt, pepper og valmuefrø, og ha over på et stekebrett med bakepapir. Stek midt i ovnen til butterdeigen er gyllen og gjennomstekt, ca 20 minutter.

Kok opp smør, honning og timian i en liten kjele. Pensle butterdeigen med blandingen så straks de kommer ut av ovnen. Butterdeigtertene kan spises varme eller kalde, som del av et koldtbord eller som deilig snacks eller matpakke.

Her finner du flere deilige vegetarretter

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apèritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
At denne vinen smaker av historie, er ingen overdrivelse
+
Godbiter i pollisten

At denne vinen smaker av historie, er ingen overdrivelse

Vi snakker om en hvitvin hvis druer vokser i noe av det mest historiske jordsmonnet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Med Florios marsalaer drikker du historie
+

Med Florios marsalaer drikker du historie

Marsala er trolig den mest undervurderte historiske vinskatten av alle, og Florio har det største utvalget av vellagret vare. Som på grunn av at eieren er DiSaronno, nå også ønsker å bli et alternativ for miksologien.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene
+
Godbiter i pollisten

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene

Gresk vin er i vinden og noen er mer klassiske enn andre. Disse er dessuten knallgode kjøp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme
+
Ukens vin

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme

Den er saftig og leskende med moderat alkohol og et bredt bruksområde. På 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Det er en grunn til at grillet paprikasalat er en favoritt i Midtøsten
Dagens rett

Det er en grunn til at grillet paprikasalat er en favoritt i Midtøsten

Ja, egentlig hele det østre middelhavsområdet. Den må få tid i kjøleskapet og blir faktisk bedre jo lenger den står.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Norgesfavoritten Weinert utvider stadig
+
Ukens vin

Norgesfavoritten Weinert utvider stadig

Med både chardonnay, chenin blanc og rosévin i porteføljen samt pinot noir fra Patagonia, har mye skjedd samtidig som Weinert er trofast mot konseptet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her