Biff med kruttsterke epler
Foto: Matprat/Mari Svenningsen

Biff med kruttsterke epler

Denne oppskriften med saftig biff og med epler som ikke er så snille som de kan høres ut, blir en hit. Den er proppfull av smak.

Fremgangsmåte

  1. Skrell eplene, del dem i to og fjern kjernene. Legg eplene i en ildfast form og ha på olje, kanel og chili. Sett formen i ovnen og stek på 200 grader i 15 minutter.
  2. Krydre biffene med salt og pepper, og stek dem på middels høy varme i litt olje til det begynner å piple på oversiden.
  3. Snu biffene og stek videre til rosa kjøttsaft pipler frem på andre siden, biffene er da medium stekt. Ta biffene opp av pannen og la dem hvile litt før du serverer dem.
  4. Ha bønner og finhakket hvitløk i en kasserolle. Varm opp og tilsett ruccula når det er varmt.
  5. Server biffene med den varme bønnesalaten og epler på toppen.

Tips: Husk å ta ut biffen av kjøleskapet i god tid før du steker eller griller det slik at det har romtemperatur for da får du best resultat på biffen.

Tips: For ekstra smak på biffen kan du tilsette litt smør i pannen i det du snur biffen og ha i friske urter slik som timian og et par fedd knust hvitløk. Øs så stekesmøret over biffen mens det steker.

Biffoppskrifter som får tennene til å løpe i vann

yst å vite mer om biffkjøtt - les mer her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Best av 350 testede viner: Med denne hvitvinen får du en smak av virkelig storhet
+
Tester

Best av 350 testede viner: Med denne hvitvinen får du en smak av virkelig storhet

En av vinverdenens fremste cru-er gir med denne en vin som selv et moderat vinbudsjett tåler. Og den kan legges dypt i kjelleren. Blant de 350 testede vinene er det godbiter i alle prisklasser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

200 rødviner testet: Burgunds største forelskelse er vanskelig å komme unna
+
Tester

200 rødviner testet: Burgunds største forelskelse er vanskelig å komme unna

Vi snakker om Les Amoureuses i Chambolle-Musigny - viner som koster det samme som grand cruer. For de fleste blir det med å lese om dem. Trøsten er at det finnes mye annet langt mer prisgunstig blant de 200 rødvinene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget
+
Godbiter i pollisten

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget

Kitzeck-Sausal er et område få har hørt om, men som du ikke glemmer når du først har vært der.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Unike Andes-nære viner
+
Ukens vin

Unike Andes-nære viner

Det finnes høyereliggende vinmarker i Argentina enn hvor disse kommer fra, men veldig få som er så nær og så påvirket av Andes-fjellene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Nystekt sild med nypotetsalat - det er sommermat det
Dagens rett

Nystekt sild med nypotetsalat - det er sommermat det

Den delikate smaken av silda som fanges på denne tiden av året, kombinert med søte nypoteter i en syrlig lun dressing, er for mange den virkelige smaken av sommer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Dette er en av få flasker igjen fra den legendariske 1996-årgangen
+
Tester
100 musserende viner testet

Dette er en av få flasker igjen fra den legendariske 1996-årgangen

Om 5500 er for mye, finnes andre vellagrete champagner til gunstigere pris, og ikke minst mange andre riktig så spennende nye bobler i toppklassen. Samt også noen veldig gode kjøp.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her