Bolinhos med aioli
Foto: Bent Raanes Sørensen

Bolinhos med aioli

Bolinhos med aioli er en ekte brasiliansk rett laget av klippfiskboller som er frityrstekt.

Fremgangsmåte

  1. Skjær klippfisk i små biter og ha de i en kasserolle med vann som akkurat dekker fiskebitene.
  2. Kok opp og la det trekke på svak varme til klippfisken er mør, 10-15 minutter. Skrell poteter og kok dem møre i usaltet vann.
  3. Kjør klippfisken i en kjøkkenmaskin, sammen med en og en potet til du får en jevn masse, og ha over i en vid bolle. Finhakk løk, hvitløk, bladpersille og koriander.
  4. Fres løk og hvitløk i olivenolje på middels varme, og ha over i bollen med klippfisken. Bland inn bladpersille, koriander og lett pisket egg. Krydre med pepper og kajennepepper.
  5. Form klippfiskboller med to spiseskjeer.
  6. Varm opp frityrolje i en kasserolle til ca. 190 °C, og friter en og en klippfiskbolle til de er gylne, ca. 4 minutter.
  7. La klippfiskbollene renne av seg på et tørkepapir. 
  8. Aïoli:
    Finhakk hvitløk og press saften av sitron. Bland hvitløk, sitronsaft og majones. Smak til med salt og pepper.
  9. Server bolinhos med aïoli, salat og limebåter.

Tips: Bolinhosblandingen skal ha konsistensen til en fast potetstappe før den friteres. Bruk melk dersom den må jevnes litt ut.

Se våre andre oppskrifter på bolihnos

Se våre andre oppskrifter med klippfisk 

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Godfisk.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Madeira på en helt annen og like fullt unik måte
+
Godbiter i pollisten

Madeira på en helt annen og like fullt unik måte

Tørr bordvin fra Madeira vekker stadig større interesse – og denne er et strålende bevis på hva øya langt ute i havet kan by på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Unikt historisk besøk i basishyllene i november
+
Tester

Unikt historisk besøk i basishyllene i november

Vi snakker om den opprinnelige "hellige vinen" vinsanto fra Santorini som finnes i et begrenset antall flasker. Begrenset antall gjelder også andre av godbitene i basis i november, så julehandelen kan starte allerede nå.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallgod barolo for pengene
+
Godbiter i pollisten

Knallgod barolo for pengene

Denne har bare økt med en hundrelapp på 10 år.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Fortsatt kampklar – med ny etikett – og på et pol nær deg
+
Ukens vin

Fortsatt kampklar – med ny etikett – og på et pol nær deg

Denne sørafrikanske hvitvinen har fått mye uønsket oppmerksomhet – men nå er kritikken stilnet – og vinen er et like godt kjøp som alltid.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Tapasbollene kan også lages av kylling
Dagens rett

Tapasbollene kan også lages av kylling

Saftige kjøttboller hører hjemme på et hvert tapasbord og er perfekt fredagssnack. De kan fint lages av kyllingkjøttdeig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Som landets beste restaurant er Kvitnes Gård samtidig Norges kandidat til The Nordic Prize 2025

Kvitnes Gård er Norges kandidat til The Nordic Prize 2025. I februar faller den endelige dommen. Da blir det kanskje norsk seier for fjerde gang på rad.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her