Brødpudding med vårløk, grønnkål og sopp
Foto: Brodogkorn.no

Brødpudding med vårløk, grønnkål og sopp

Denne mettende vegetaroppskriften er fin for å bruke opp tørt brød.

Fremgangsmåte

  1. Fjern den grove stilken på grønnkålen og skyll godt. Forvell grønnkålen i kokende vann i ett minutt. Hell av kokevannet og avkjøl i iskaldt vann. Press ut så mye vann som mulig. Grovkutt grønnkålen mens den er sammenpresset og ha den i en bolle.
  2. Del vårløk i biter. Stek den i litt olje til den er myk og blank og begynner å bli gyllen. Bland den med grønnkålen.
  3. Kutt sjampinjong i biter, og stek den i resten av oljen til den er gyllen. Bland med purre og grønnkål.
  4. Skjær brødet i terninger. Sett til side 2 dl av brødterningene og bland resten med grønnkål, vårløk, sopp, det meste av osten, hakket gressløk og timian.
  5. Smak til med salt og pepper.
  6. Bland egg, melk og sennep i en bolle.
  7. Smør en ildfast form og hell i brødblandingen. Hell eggemassen i formen og klem forsiktig ned med en sleiv. Fordel resten av brødbitene og osten på toppen. La stå i minst 30 minutter slik at brødet suger til seg så mye av eggeblandingen som mulig.
  8. Sett formen midt i ovnen og stek ved 180-200 °C i 50-60 minutter, eller til eggemassen har satt seg og overflaten er gyllen og sprø. Avkjøl puddingen i 5-10 minutter. Server gjerne med en grønn salat.

Tips:
Om du bruker frisk timian, trenger du 2 ss hakket timian.

Se alt det gode du kan lage av brødrester

Her finner du mange vegetaroppskrifter

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

å dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Brodogkorn.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med brandade kan du lage flere typer retter
Dagens rett

Med brandade kan du lage flere typer retter

Kokt klippfisk og potet tilsmakt med hvitløk og god olivenolje er den enkle formularet for den klassiske franske retten brandade. Som kan lages på flere måter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sensasjonelle Nikolai Haram Svorte tok gull i VM for sommelierer 2026

Det er første gang i historien at en norsk vinkelner har nådd så langt og slått ut 65 andre lands kandidater..

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?
+
Godbiter i pollisten

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?

McLaren Vale er mest kjent for sine shiraz, men disse viser hvor god grenache kan bli, i hendene på de rette folka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc
+
Ukens vin

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc

200 kroner for en 8 år gammel vin er virkelig billig, men legger du på en hundrelapp, får du et enda mer raffinert uttrykk for denne delen av Bordeaux.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En saftig biff er det alltid plass til, og sausen kommer rett fra kjøleskapet denne gangen
Dagens rett

En saftig biff er det alltid plass til, og sausen kommer rett fra kjøleskapet denne gangen

Rødvinsmør er genialt på en saftig biff - i hvert fall når sulten gnager og grillen allerede er varm. Dessuten kan du lage opp til flere måltider når du først er i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne vrien på margarita passer høsten
+
Ukens drink

Denne vrien på margarita passer høsten

Større dybde i både sitrussmaken og i tequilaen gir en karakter på margaritaen som gjør den høstklar.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her