Kreolsk fiskesuppe á la Lena
Foto: Magone

Kreolsk fiskesuppe á la Lena

Vi har alle hørt det før, at i land hvor intens varme er hverdagskost, drikkes det varm te og nytes kryddersterk mat selv midt på dagen. Her er et forslag du kan teste.

Fremgangsmåte

Varm opp olivenolje i en stor kjele. Fres hakket løk, hvitløk og gulrot i oljen. Spe med fiskekraft. Du kan også brukes fiskebuljong.

Tips:
Fiskekraft koker du forresten selv på fiskehoder; laksehoder gir en egen kraftig smak. 

Slik koker du fiskekraft

Tilsett  hakket tomat og hakket chilipepper, ta ut frøene, de er sterkest. Ha i ajvar (kjøpes i tyrkiske butikker) er også litt sterkt, men gir en fyldig paprikasmak. Kan anbefales, enten i stedet for rød chili eller i tillegg hvis du vil ha suppen skikkelig hot.

Ha i vann og la suppen småkoke i et par timer. Smak til med salt, litt balsamicoeddik og litt sukker.

Tips:
Dette kan gjøres dagen før eller suppebasen kan fryses ned til seinere bruk. For å få en helt jevn suppe, kan du kjøre den i blenderen først. 

Nå er suppekraften klar til å fylles med fisk, reker og skjell etter behov. Dette gjøres like før servering, da dette bare skal trekke.

Fylles suppen med mye sjømat, kan den brukes mer som en gryterett. Det bør være litt fast fisk i suppen eks. steinbit, breiflabb, brosme eller laks/ørret.

Fisken skjæres i terninger. Ikke rør fisken i stykker. Litt frisk dill før servering setter ekstra smak på suppen. Suppen serveres med en skje seterrømme i tallerkenen (Det er et must), godt brød og kaldt drikke, gjerne øl.

Les mer om chiliens historie 

Også drinker kan være chilisterke

Se flere lekre fiskesupper her

Forny din suppemeny med disse oppskriftene

Her finner du mange flere deilige supper

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Lena Omli

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå

Forsiden akkurat nå - 2

Knallgodt riesling-kjøp i magnum
+
Godbiter i pollisten

Knallgodt riesling-kjøp i magnum

Mens GG-rieslingene blir stadig dyrere, er det andre rieslingperler som holder seg på et svært fornuftig nivå, og som er like lagringsdyktige.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Må testes: Spennende britisk nykomling
+
Godbiter i pollisten

Må testes: Spennende britisk nykomling

For hvem kan si nei til lekre bobler, like syrefrisk og mineralsk chardonnay eller en sjarmerende rosevin?

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vilt god historisk hvitvinsvaluta fra Alentejo
+
Ukens vin

Vilt god historisk hvitvinsvaluta fra Alentejo

Denne hvitvinen hamler opp med (nesten) alt av chablis til sjømat og vegetar - og er friskere enn sine nordeuropeiske brødre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik steker du nudler med kylling - pad thai
Dagens rett

Slik steker du nudler med kylling - pad thai

Nudler blir ekstra gode når de stekes med kylling som i Thailand.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Fantastisk vinvaluta fra Piemonte
+
Ukens vin

Fantastisk vinvaluta fra Piemonte

70 prosent av druene kommer fra toppmarker i La Morra, men prisen er det halve.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her