Dampete blåskjell med pommes frites
Foto: (c) Lisovskaya Natalia

Dampete blåskjell med pommes frites

Blåskjell og pommes frites en en belgisk klassiker som må prøves. Men blåskjellene smaker også fortreffelig uten.

Fremgangsmåte

  1. Skrubb blåskjellene godt. Sett en stor kjele på kokeplaten. Ha i olje og fres løk og gulrot til de blir myke.
  2. Hell på hvitvin og kok opp tilsett urtene og blåskjellene og skru deretter varmen på fullt. Legg lokk på kjelen og rist godt. Når blåskjellene har åpnet seg, det tar 4-7 minutter avhengig av mengde, tas de opp og has i en suppeterrin eller lignende mens de holdes varme.
  3. I mellomtiden kokes kraften opp og inn med fløten til passe smakskraft. Anslagsvis bør væskemengden reduseres med minst 25 prosent, helst med halvparten. Smak eventuelt til med salt og pepper. Server sausen ved siden av.

Samtidig lages pommes frites

  1. Velg så faste poteter som mulig hvilket kan være et problem mens det fortsatt er tidligpoteter i salg. Uansett velg typer med rødt skall. De er som regel fastere enn de lyse.
  2. Skrell potetene og legg dem i kaldt vann i 15-20 minutter for å få ut litt av stivelsen. Tørk dem godt og skjær i tynne eller tykke strimler. Den klassiske pommes frites er 1x1x5 cm.
  3. Hell oljen, og aller best smak får du om du bruker extra virign olivenolje, i en passe store kjele. Du trenger trolig 2 liter olje. Varm den opp til det er antydning til bevegelse i overflaten. Test temperaturen ved å ha en potetbit oppi, hvis det freser godt rundt den er varmen sterk nok.
  4. Skru ned et hakk på plata slik at temperaturen holdes på samme nivå. Ikke steik for mange potetbiter av gangen. Hver runde tar ca 6-7 minutter, eller til pommes frites'ene er pent gyldne - ikke for lyse og ikke for mørke. Legg kjøkkenpapir i et serveringsfat slik at overflødig fett drypper av. Dryss salt over og hold varm mens du steker de neste rundene.

Se alt du kan lage med blåskjell

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Lag denne lekre komboen av steinbit og blåskjell- og epleragu
Dagens rett

Lag denne lekre komboen av steinbit og blåskjell- og epleragu

Helg betyr at et lekkert fiskemåltid skal på menyen. Denne gangen er det steinbit vi frister med. Og med tilbehør av ekstra god kvalitet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Denne klassikeren slår aldri feil - buffalo wings er den beste lørdagskosen
Dagens rett

Denne klassikeren slår aldri feil - buffalo wings er den beste lørdagskosen

Kyllingvinger med syrlig marinade og blåmuggostsaus er en kombinasjon som sitter. Pass på å lage ekstra mye.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir
+
Godbiter i pollisten

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir

Stadig flere britiske viner uten bobler kommer til Norge, og de er virkelig overbevisende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Mini-barolo i magnum til knallpris
+
Ukens vin

Mini-barolo i magnum til knallpris

I siste årgang har den fått druer fra topp vinmarker uten at prisen har gått særlig opp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Ikke glem at pannekaker kan brukes til mer enn dessert - her med soppstuing
Dagens rett

Ikke glem at pannekaker kan brukes til mer enn dessert - her med soppstuing

Pannekaker har kommet litt i skyggen av tortillas, men de fungerer like godt når formålet er å pakke inn noe godt og salt. Som i dette tilfellet betyr en god og fyldig soppstuing.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Honning og appelsin gjør underverker på flere måter som i drinken Bee French
+
Ukens drink

Honning og appelsin gjør underverker på flere måter som i drinken Bee French

Når honning og appelsin kombineres med vodka og eggehvite, får du både en fyldig og smaksrik drink og en som gjør godt for hode, kropp og sjel.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her