Fersk tomatsaus La Pommarola fra Napoli, Italia
Foto: hlphoto

Fersk tomatsaus La Pommarola fra Napoli, Italia

Velg hele tomater uten skinn. Og lag en stor porsjon, for denne sausen får du glede av til mange andre retter, med eller uten pasta, og ikke minst pizza.

Fremgangsmåte

Med en skarp kniv skjærer du et kryss i den nederste enden av tomatene. Kok opp vann i en mellomstor kjele og ta den av varmen. Slipp noen tomater i vannet, la dem ligge ca 30 sekunder, og ta dem opp med en hullsleiv. Gjør det samme med resten av tomatene, flå av skinnet og grovhakk kjøttet.

Varm oljen i en stor kjele, ha i løk og la det surre på svak varme under stadig omrøring i ca 5 minutter eller til løken er myk og har fått litt farge. Ha i tomatene, smak til med salt og pepper og kok opp. Skru ned varmen og legg lokk på kjelen. La det koke til det tykner, 30-40 minutter, og rør av og til.

I mellomtiden koker du pastaen etter anvisningen på pakken. Riv basilikumbladene i små biter.

Tips: Om du bruker fersk pasta, beregn dobbel mengde av tørket.

Ta sausen av platen, rør i basilikum og smak til med salt og pepper. Slå vannet av pastaen, hell den i en oppvarmet bolle, ha sausen over og bland godt. Serveres straks med revet parmesan ved siden av.

Denne berømte sausen fra Napoli lages om sommeren når tomatene er fullmodne og søte. Den er svært enkel, så ingenting overdøver smaken fra tomatene. Her er den servert med spaghetti, som er den tradisjonelle pastatypen til sausen.

Alt du trenger å vite om pasta

På jakt etter en ny pastaoppskrift? Her er våre beste

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå

Fem nye stjerner til Norge hvor noen har ventet lenger enn andre - dette er nå verdens nordligste michelinrestaurant

Gaptrast i Bergen får to stjerner mens Kvitnes Gård, Vesterålen, Credo, Oslo og Mirabelle,Austevoll, belønnes med sin første. Sammen har de utvidet det gastronomiske Norge.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Rasmus Munk har med Alchemist skapt en ny tolkning av fine dining
+

Rasmus Munk har med Alchemist skapt en ny tolkning av fine dining

Det er et bilde som er på vei til å bli et symbol på noe større: en kokk som sitter og lager skisser. Slik beskriver Rasmus Munk på tostjerneren Alchemist i København sin arbeidsdag. Fine dining handler stadig mer om idéer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Slik har du ikke smakt alvarinho før
+
Godbiter i pollisten

Slik har du ikke smakt alvarinho før

Det er ikke bare emballasjen som skiller denne vinen fra alle andre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer
+
Ukens vin

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer

Ikke fordi den er lett, men fordi den har en saltmineralsk kirsebærkarakter som gjør den veldig fristende å drikke.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Med  byggris og avocado blir rekesalaten ekstra mettende
Dagens rett

Med byggris og avocado blir rekesalaten ekstra mettende

Byggris og avocado er det som skal til for å gjøre en håndfull reker eller andre skalldyr til et fullverdig måltid. Smaker knallgodt gjør det også.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Regenerativt jordbruk er i vinden, her får du det enkelt forklart
+

Regenerativt jordbruk er i vinden, her får du det enkelt forklart

Essensen i regenerativt jordbruk er å bringe liv tilbake til utarmet jordsmonn. Vi snakker om noe som går lenger enn bærekraft, økologi og biodynami.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her