Fersk tomatsaus La Pommarola fra Napoli, Italia
Foto: hlphoto

Fersk tomatsaus La Pommarola fra Napoli, Italia

Velg hele tomater uten skinn. Og lag en stor porsjon, for denne sausen får du glede av til mange andre retter, med eller uten pasta, og ikke minst pizza.

Fremgangsmåte

Med en skarp kniv skjærer du et kryss i den nederste enden av tomatene. Kok opp vann i en mellomstor kjele og ta den av varmen. Slipp noen tomater i vannet, la dem ligge ca 30 sekunder, og ta dem opp med en hullsleiv. Gjør det samme med resten av tomatene, flå av skinnet og grovhakk kjøttet.

Varm oljen i en stor kjele, ha i løk og la det surre på svak varme under stadig omrøring i ca 5 minutter eller til løken er myk og har fått litt farge. Ha i tomatene, smak til med salt og pepper og kok opp. Skru ned varmen og legg lokk på kjelen. La det koke til det tykner, 30-40 minutter, og rør av og til.

I mellomtiden koker du pastaen etter anvisningen på pakken. Riv basilikumbladene i små biter.

Tips: Om du bruker fersk pasta, beregn dobbel mengde av tørket.

Ta sausen av platen, rør i basilikum og smak til med salt og pepper. Slå vannet av pastaen, hell den i en oppvarmet bolle, ha sausen over og bland godt. Serveres straks med revet parmesan ved siden av.

Denne berømte sausen fra Napoli lages om sommeren når tomatene er fullmodne og søte. Den er svært enkel, så ingenting overdøver smaken fra tomatene. Her er den servert med spaghetti, som er den tradisjonelle pastatypen til sausen.

Alt du trenger å vite om pasta

På jakt etter en ny pastaoppskrift? Her er våre beste

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Favorittkaken pavlova blir enda bedre med sjokolade og friske jordbær
Ukens kake
Sjokoladepavlova med friske jordbær

Favorittkaken pavlova blir enda bedre med sjokolade og friske jordbær

Pavlova er en av de nyere folkefavorittene blant festkaker. Denne vrien må du prøve.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Smaken av norsk sommer er søt nypotet og røkt ørret
Dagens rett

Smaken av norsk sommer er søt nypotet og røkt ørret

Nypotet er god både varm eller kald. Sittende til bords eller pakket med til piknik. I regnvær eller godvær. Prøv lun nypotetsalat med røkt ørret du også.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak
+
Godbiter i pollisten

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak

At det er noe ekstra med vinene som kommer fra et øyrike midt i Atlanteren, er en underdrivelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass
+
Ukens vin

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass

Mens mange har vendt naturviner ryggen*, er denne beviset på at konseptet ikke er en forbigående trend.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Har du en kokeplate eller primus og en gryte, lager du denne retten enkelt
Dagens rett

Har du en kokeplate eller primus og en gryte, lager du denne retten enkelt

Her skal nemlig alt godgjøre seg sammen i en liten time til en rett som både cowboys og cowgirls vil like.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Nytt øl basis i juli: Sommerøl blir ikke bedre enn dette
+
Tester

Nytt øl basis i juli: Sommerøl blir ikke bedre enn dette

Siden det drikkes mye (kjedelig) øl i disse VM-tider, er det på tide å gå for et av alternativene blant sommerens nyheter i basisutvalget på polet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her